PALIMPSESTIC INTERTEXTUALITY IN DAVID MAMET'S FILMADAPTATIONS OF HIS OWN THEATRICAL PLAYS
DAVID MAMET'İN TİYATRO OYUNLARININ FİLM UYARLAMALARINDAPALİMPSESTİK METİNLERARASILIK
  1. Tez No: 1019370
  2. Yazar: FATİH KESİMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELENI VARMAZI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Sahne ve Görüntü Sanatları, Communication Sciences, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, adaptasyon teorisi çerçevesinde David Mamet'in kendi tiyatro oyunlarının sinema uyarlamalarını incelemektedir. Çalışma, Glengarry Glen Ross (1992), Edmond (2005), Oleanna (1994), American Buffalo (1996) ve Lakeboat (2000) filmlerini, palimpsestik metinlerarasılık ve medyumlar arası diyaloğun nasıl işlediğini ortaya koymak amacıyla biçimsel bir analizle ele almaktadır. Uyarlamaları analiz etmek için mecraya özgü bir yaklaşım izlenerek, Linda Hutcheon'un palimpsestuous teriminin metaforik kullanımının üzerinden kuramsal çerçeve oluşturulmaktadır. Biçimsel analiz yöntemi aracılığıyla, tiyatro oyunlarındaki yazılı metnin görsel ve işitsel katmanlara nasıl dönüştüğü incelenmektedir. Bahsedilen tüm filmler David Mamet tarafından bizzat senaryoya uyarlanmış, ve farklı yönetmenler tarafından ekrana aktarılmış oldukları için, farklı yönetmenlerin palimpsestik deneyimi birbirlerinden farklı biçimlerde nasıl uyguladıklarını ve Mamet'in oyunlarını görsel-işitsel dile nasıl dönüştürdüklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines David Mamet's film adaptations of his own theatrical plays, within adaptation theory. The study analyses Glengarry Glen Ross (1992), Edmond (2005), Oleanna (1994), American Buffalo (1996), and Lakeboat (2000), through a formalist analysis to find out how the palimpsestic intertextuality and cross-medium dialogue function. Following a medium-specific approach to understand adaptations, Linda Hutcheon's metaphorical use of the term palimpsestuous is used to construct the theoretical frame, together with a formalist analysis approach, to find out how the written text in the theatrical plays is transformed into audiovisual layers. As all the films mentioned above are adapted to the screen by David Mamet himself, the study aims to find out how different directors apply the palimpsestic experience differently from each other, and how they strengthen Mamet's plays by transforming them into audiovisual language.