Biyokütle elektrik santrali atığı tavuk gübresi külünden asit yıkama metoduyla besin çözeltisi stoğu elde edilmesi ve bunun etkinliğinin topraksız yetiştirilen marul bitkisinde testedilmesi.
Obtaining nutrient solution stock from chicken manure ash, a biomass power plant waste, using the acid leaching method and testing its effectiveness on soilless-grownlettuce.
  1. Tez No: 1019373
  2. Yazar: RIDVAN BATUHAN KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, biyokütle elektrik santralinden elde edilen tavuk gübresi külünün farklı fraksiyonlarından asit yıkama yöntemiyle besin çözeltisi stoğu elde edilmesi ve bu çözeltilerin topraksız sistemde yetiştirilen marul bitkisindeki etkinliğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada kazan külü, uçucu kül ve taban külü örnekleri kullanılmış; materyallerin bazı kimyasal özellikleri belirlendikten sonra 1 M 1 L sülfürik asit (%96, yoğunluk: 1.84 g cm-3) ile ekstraksiyon işlemi uygulanmıştır. Stok besin çözeltileri uygun elektriksel iletkenlik düzeyine seyreltilmiş, eksik kalan azot, amonyum nitrat ile tamamlanmış ve çözeltiler Hoagland besin çözeltisi ile karşılaştırmalı olarak test edilmiştir. Deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre beş tekerrürlü olarak yürütülmüş, test bitkisi olarak marul kullanılmıştır. Bitkilerde yaş ve kuru ağırlık ile N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn konsantrasyonları ile toplam klorofil içerikleri belirlenmiştir. Bu çalışma sonucunda, asit yıkama yöntemiyle tavuk gübresi külünden besin elementi bakımından zengin stok çözeltiler hazırlanabilmiş; ve bu çözeltilerle yetiştirilen marul bitkilerinin özellikle mikro element konsantrasyonları, Hoagland besin çözeltisiyle yetiştirilen marulların mikro element konsantrasyonlarına göre istatistiksel açıdan önemli bulunmuştur. Elde edilen bulgular, kül besin çözeltilerinin topraksız yetiştiricilikte alternatif bir besin kaynağı olarak değerlendirilebileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to produce nutrient solutions from different fractions of chicken manure ash obtained from a biomass power plant using the acid leaching method, and to determine the efficacy of these solutions on lettuce plants grown in a soilless system. In the study, samples of boiler ash, fly ash, and bottom ash were used. After determining some of the materials' chemical properties, an extraction process was carried out using 1 M 1 L sulphuric acid (96%, density: 1.84 g cm-3). The stock nutrient solutions were diluted to an appropriate electrical conductivity level, the deficient nitrogen was supplemented with ammonium nitrate, and the solutions were tested against the Hoagland nutrient solution. The experiment was conducted in a randomized block design with five replicates, using lettuce as the test plant. Fresh and dry weights, as well as concentrations of N, P, K, Ca, Mg, Fe, Zn, Cu, Mn and total chlorophyll content, were determined in the plants. As a result of this study, nutrient-rich stock solutions were prepared from chicken manure ash using the acid leaching method; and the microelement concentrations of the lettuce plants grown with these solutions were found to be statistically significant compared to those of lettuce grown with Hoagland nutrient solution. The findings suggest that ash nutrient solutions could be considered as an alternative nutrient source in soilless cultivation.