Farklı endofitik bakterilerin in vitro koşullarda çemen (trigonella foenum-graecum) bitkisinin büyümesi üzerindeki etkileri
Effects of different endophytic bacteria on in vitro growth of fenugreek (trigonella foenum-graecum)
- Tez No: 1019400
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMAD ASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Çemen (Trigonella foenum-graecum L.), yüksek besin değeri ve zengin fitokimyasal içeriği nedeniyle hem gıda hem de tıbbi açıdan önemli bir baklagil bitkisidir. Çemen bitkisinde çimlenme ve erken gelişim dönemi, bitki büyümesi ve verim açısından kritik öneme sahiptir. Bu tez çalışmasında, çemen bitkisinde çinko oksit nanopartikülleri (ZnO-NP) ve endofitik bakterilerin (Rhizobium nepotum strain K12d, Pseudomonas kilonensis strain K116, Enterobacter cloacae strain K154 ve Pseudomonas donghuensis strain T93) tohum çimlenmesi, fide gelişimi ve biyokimyasal özellikler üzerindeki etkileri incelenmiştir. Deneyler in vitro koşullarda yürütülmüş, tohumlar %0,1 HgCl₂ ile sterilize edilerek pH 5,8'e ayarlanmış MS besiyerinde yetiştirilmiştir. Her uygulamada 15 tohum kullanılmış ve denemeler 4 tekerrürlü olarak gerçekleştirilmiştir. ZnO nanopartikülleri 25, 50 ve 100 mg/L konsantrasyonlarda uygulanmış ve tohumlar 2, 4 ve 6 saat bu çözeltilere maruz bırakılmıştır. Endofitik bakteri uygulamaları ise 10, 20 ve 30 dakika sürelerle biyopriming şeklinde yapılmıştır. Uygulamaların etkileri; çimlenme oranı, fide büyüme parametreleri, antioksidan aktivite ve toplam fenolik içerik üzerinden değerlendirilmiş, veriler ANOVA ve Yanıt Yüzeyi Metodolojisi (YYM) kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, uygun dozlarda ZnO nanopartikülleri ile endofitik bakteri uygulamalarının bitki gelişimi, çimlenme performansı ve stres toleransı üzerinde olumlu etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, nanoteknolojik yaklaşımlar ve faydalı mikroorganizmaların ayrı ayrı uygulanmasının çemen bitkisinde büyüme, gelişim ve biyokimyasal kaliteyi artırmada etkili ve uygulanabilir yöntemler sunduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, sürdürülebilir tarım uygulamaları kapsamında çevre dostu ve yenilikçi stratejilerin geliştirilmesine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Fenugreek (Trigonella foenum-graecum L.) is an important legume with high nutritional value and a rich phytochemical composition, making it valuable for both food and medicinal purposes. The germination and early growth stages of fenugreek are critical for overall plant development and yield. In this thesis, the effects of zinc oxide nanoparticles (ZnO-NPs) and endophytic bacteria (Rhizobium nepotum strain K12d, Pseudomonas kilonensis strain K116, Enterobacter cloacae strain K154, and Pseudomonas donghuensis strain T93) on seed germination, seedling growth, and biochemical properties of fenugreek were investigated. Experiments were conducted under in vitro conditions. Seeds were surface-sterilized with 0.1% HgCl₂ and cultured on Murashige and Skoog (MS) medium adjusted to pH 5.8. Each treatment consisted of 15 seeds with four replicates. ZnO nanoparticles were applied at concentrations of 25, 50, and 100 mg/L, and seeds were exposed to these solutions for 2, 4, and 6 hours. Endophytic bacterial treatments were applied as biopriming for 10, 20, and 30 minutes. The effects of the treatments were evaluated based on germination rate, seedling growth parameters, antioxidant activity, and total phenolic content. Data were analyzed using ANOVA and Response Surface Methodology (RSM). The results indicated that appropriate doses of ZnO nanoparticles and endophytic bacterial treatments individually improved plant growth, germination performance, and stress tolerance. In conclusion, the separate application of nanotechnological approaches and beneficial microorganisms provides effective and applicable strategies for enhancing growth, development, and biochemical quality in fenugreek. These findings contribute to the development of environmentally friendly and innovative approaches within the framework of sustainable agricultural practices.