Türkçe öğretmeni adaylarının eleştirel okuma öz yeterlik algılarının incelenmesi: Karma bir araştırma
An examination of prospective Turkish language teachers' perceptions of their critical reading self-efficacy: A mixed-methods research
- Tez No: 1019399
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkçe öğretmeni adaylarının eleştirel okuma öz yeterlik algılarını incelemektir. Araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma araştırma deseniyle yürütülmüştür. Nicel boyutta, öğretmen adaylarının eleştirel okuma öz yeterlik düzeyleri Karabay (2013) tarafından geliştirilen Eleştirel Okuma Öz Yeterlik Algı Ölçeği aracılığıyla belirlenmiştir. Nitel boyutta ise katılımcıların eleştirel okumaya ilişkin görüş ve deneyimleri incelenmiştir. Elde edilen bulgular, Türkçe öğretmeni adaylarının eleştirel okuma öz yeterlik algılarının genel olarak orta ve üzeri düzeyde olduğunu göstermektedir. Nitel bulgular, öğretmen adaylarının eleştirel okumayı sorgulama, değerlendirme ve farklı bakış açılarını dikkate alma süreci olarak algıladıklarını; ancak eleştirel okuma sürecinde dikkat edilmesi gereken bazı unsurları göz ardı edebildiklerini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçlarının, Türkçe öğretmeni yetiştirme sürecine ve eleştirel okuma becerilerinin geliştirilmesine yönelik uygulamalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine Turkish language teacher candidates' perceptions of critical reading self-efficacy. The study was conducted using a mixed-methods research design that combined quantitative and qualitative methods. In the quantitative dimension, teacher candidates' critical reading self-efficacy levels were determined using the Critical Reading Self-Efficacy Perception Scale developed by Karabay (2013). In the qualitative dimension, participants' views and experiences regarding critical reading were examined. The findings show that Turkish language teacher candidates' perceptions of critical reading self-efficacy are generally at a medium to high level. The qualitative findings reveal that teacher candidates perceive critical reading as a process of questioning, evaluating, and considering different perspectives; however, they may overlook some elements that require attention in the critical reading process. The research results are expected to contribute to the Turkish teacher training process and to practices aimed at developing critical reading skills.