Akıllı telefon dijital görüntü kolorimetrisi ile Rodamin b boyar maddesinin gıdalarda tayini
Determination of Rhodamin b color in foods using smartphone digital image colorimetry
  1. Tez No: 1019414
  2. Yazar: BUSE TEZCAN ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN SİVRİKAYA ÖZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, gıda örneklerinde bulunan Rodamin B boyasının tespiti ve miktarının belirlenmesi için derin ötektik çözücü (DES) bazlı sıvı-sıvı mikroekstraksiyon yöntemi, akıllı telefon tabanlı dijital görüntü kolorimetrisi ile birleştirilmiştir. Çevre dostu derin ötektik çözücü, tetrabutilamonyum bromür ve oktanolün 1:2 molar oranında karıştırılmasıyla hazırlanmıştır. Kullanılan DES türü, bileşenlerin molar oranı, çözücü hacmi, çözeltinin pH'ı, ultrasonikasyon süresi, santrifüj süresi ve numune hacmi dahil olmak üzere çeşitli parametrelerin DES'in etkinliği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu parametrelerin kapsamlı bir şekilde incelenmesiyle, en uygun çalışma koşulları belirlenmiştir. Ayrıca, kolorimetrik ölçümler için tasarlanan kutunun çapının ve dedektör ile numune arasındaki mesafenin analitik performansa etkisi araştırılmış ve optimum ölçüm koşulları belirlenmiştir. Tespit limiti (LOD) 0,0054 µg/mL tayin limiti (LOQ) ise 0,018 µg/mLolarak bulunmuştur. Yöntemin tekrarlanabilirliğinin incelenmesinin ardından, gün içi ve günler arası bağıl standart sapmalar sırasıyla %1,29 ve %2,03 olarak belirlenmiştir. Elde edilen kalibrasyon eğrisi, 0,9996 korelasyon katsayısı ile mükemmel bir doğrusal ilişki göstermiştir. Geliştirilen analitik yöntem daha sonra gıda örneklerine uygulandı ve Rodamin B'nin başarıyla tespit edilebildiği gözlemlendi. Yapılan geri kazanım deneylerinde, ekstraksiyon verimliliğinin %95,16 ile %103,88 arasında değiştiği bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, a deep eutectic solvent (DES)-based liquid-liquid microextraction method was combined with smartphone-based digital image colorimetry to detect and quantify Rhodamine B dye in food samples. The environmentally friendly deep eutectic solvent was prepared by mixing tetrabutylammonium bromide and octanol in a 1:2 molar ratio. The effects of various parameters, including the type of DES used, the molar ratio of the components, solvent volume, solution pH, ultrasonication time, centrifugation time, and sample volume, on the efficiency of DES were investigated. Through a comprehensive examination of these parameters, the optimal operating conditions were determined. In addition, the effects of the box diameter used for colorimetric measurements and the distance between the detector and the sample on analytical performance were investigated, and the optimum measurement conditions were determined. Detection limit (LOD) values of 0.0054 µg/mL and limit of quantification (LOQ) values of 0.018 µg/mL were obtained. After examining the reproducibility of the method, the intra-day and inter-day relative standard deviations were determined to be 1.29% and 2.03%, respectively. The obtained calibration curve showed an excellent linear relationship with a correlation coefficient of 0.9996. The developed analytical method was then applied to food samples, and Rhodamine B was successfully detected. In the recovery experiments, the extraction efficiency ranged from 95.16% to 103.88%.