MEB 365 gün öykü kitaplarının Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli okul öncesi eğitim programı'nda yer alan değerlere göre incelenmesi
An analysis of the Ministry of National Education's 365 days of storybooks series according to the values included in the Türki̇ye Century Maari̇f Model preschool education curriculum
  1. Tez No: 1019415
  2. Yazar: HALİME ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan 365 Gün Öykü Seti'nin, Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı'nda yer alan değerler doğrultusunda incelenmesidir. Çalışma, nitel araştırma yöntemine dayalı yürütülmüştür; veri toplama sürecinde doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda, veri kaynağını oluşturan 365 Gün Öykü Seti'nde yer alan metinler sistematik bir biçimde incelenmiş ve araştırmanın amacı doğrultusunda değerlendirilmiştir. Toplanan verilerin çözümlenmesinde nitel veri analiz yöntemleri arasında yer alan içerik analizinden yararlanılmıştır. Analiz sürecinde Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli Okul Öncesi Eğitim Programı'nda yer alan temel değerler esas alınmış; öykülerde değerlerin aktarım biçimleri“açık”,“örtük”ve“simgesel”olmak üzere üç kategori altında ele alınmıştır. Metinler ayrıntılı olarak incelenmiş, değer içerikleri belirlenmiş ve elde edilen bulgular tablolaştırılarak frekanslarına göre yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, öykülerde en sık yer verilen değerlerin sevgi, saygı, yardımlaşma ve sorumluluk olduğunu göstermektedir. Buna karşılık, bazı değerlerin sınırlı düzeyde temsil edildiği ya da hiç ele alınmadığı belirlenmiştir. Ayrıca değerlerin çoğunlukla doğrudan ifade edilmek yerine, karakterlerin davranışları ve olay örgüsü aracılığıyla örtük biçimde aktarıldığı tespit edilmiştir. Sonuç olarak, 365 Gün Öykü Seti'nin okul öncesi dönemde değerler eğitimi açısından işlevsel bir kaynak olduğu; ancak değerlerin dengeli dağılımı ve daha açık bir biçimde sunulması açısından geliştirilmesi gereken yönler bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna bağlı olarak, öykü içeriklerinin güncel eğitim yaklaşımına daha uygun şekilde geliştirilmesi ve uygulayıcıların kullanımına yönelik rehber kaynakların hazırlanması önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the 365 Days Story Set prepared by the Ministry of National Education (MoNE) in accordance with the values included in the Türkiye Century Maarif Model Preschool Education Curriculum. The study was conducted using a qualitative research approach, and document analysis was employed as the data collection method. Within this scope, the texts included in the 365 Days Story Set, which constituted the data source of the study, were systematically examined and evaluated in line with the research purpose. The collected data were analyzed through content analysis, one of the qualitative data analysis methods. During the analysis process, the core values specified in the Türkiye Century Maarif Model Preschool Education Curriculum were taken as the basis, and the ways in which these values were conveyed in the stories were categorized as explicit, implicit, and symbolic. The texts were examined in detail, value-related content was identified, and the findings were presented in tables and interpreted according to their frequencies. The findings revealed that the most frequently represented values in the stories were love, respect, helpfulness, and responsibility. In contrast, some values were found to be represented to a limited extent or not included at all. Furthermore, it was determined that values were generally conveyed implicitly through the characters' behaviors and the plot rather than being expressed directly. As a result, the study concluded that the 365 Days Story Set is a functional resource for values education in preschool education. However, improvements are needed to ensure a more balanced representation of values and a clearer presentation of value-related content. Accordingly, it is considered important to revise the story contents in line with the current educational approach and to prepare guidance resources to support practitioners in using these materials effectively.