Yıldızeli ve çevresindeki Alevilerin kültürel ve dini yapısı üzerine bir inceleme
A Research on the cultural and religions structures of alaoites in and around Yıldızeli
  1. Tez No: 101942
  2. Yazar: ÖZLEM ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET GÖKBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
ÖZET BAŞLIK: YILDIZELİ VE ÇEVRESİ'NDEKİ ALEVÎLERİN KÜLTÜREL VE DİNİ YAPISI ÜZERİNE BİR İNCELEME Bu tez, Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitûsü'nde Yüksek lisans Tezi olarak hazırlanmıştır. Bu çalışma, bir giriş, iki bölüm ve bir sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezimizin amacı, sınırlılıkları ve araştırmanın yöntemi üzerinde durulmaktadır. Ayrıca Yıldızeli'nin tarihi ve coğrafi durumu kaynaklara dayanılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yine bu kısımda Yıldızeli ve köylerinin coğrafi ve demografik dağılımı verildikten sonra ekonomik durumu, eğitim-öğretim seviyesi ve din eğitimi ile ilgili tespitler verilmiştir. Birinci bölümde, gözlem ve müşahadeye dayanarak Yıldızeli merkez ve köylerindeki Alevîlerin sosyal yapısı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Yıldızeli ve köylerindeki ziyaret yerleri tanıtılmıştır. Sonuç kısmında ise, eserin genel bir değerlendirilmesi yapılarak bazı dikkat çekici önemli noktalar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY TITLE: A RESEARCH ON THE CULTURAL AND RELIGIONS STRUCTURES OF ALAOITES IN AND AROUND YILDIZELİ This thesis has been prepeared as a high degree master at Cumhuriyet University, Social Science Enstitute. This study consists of one introducing, two chapters and one result. In the introducing the aim of our thesis the method of study and frontiering have been taking in to cousidirations. Besides the history and Geographic position have been tried to bring up by consulting the sources. Also in this chapter the geographic and demographing, dispersion have been given. And after this traning-education level and religious education have been given. In the first chapter, the social structure of Alaoites in the centre of Yıldızeli, and its villages have been mentioned base on observation. In the second chapter, the visit places of Yıldızeli and its villages will have been introduced. In the last part, the general division of work have been made and also some remarkable importand points have been indicated.