Tayfsal çift yıldızlarda dikine hız eğrilerinin çözüm yöntemleri ve HR 3626 yıldızı için uygulamalar
  1. Tez No: 3458
  2. Yazar: BEKİR KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMÜR GÜLMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Özet yok.
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT îlk iki bölümde dikin e hızların ölçümü ve indir genmesi hakkında genel bilgiler özetlenmiştir. Üçüncü bö lümde bir.tayf sal çiftin dikine hız eğrileriyle yörünge elamanları arasındaki bağıntılar, dördüncü bölümde tayf sal yörünge elamanlarının elde edilmesinde kullanılan farklı yöntemler verilmiştir. Son bölümde ise Beavers ve Salzer (1982) tarafından elde edilmiş ve çözümlenmiş o lan HE 3626' nın dikine hız eğrileri, bir örnek olarak alı nıp farklı yöntemlerle yeniden çözümlenmiştir. Yörünge e lamanları diferansiyel düzeltme yöntemiyle düzeltilmiş ve hatalarıyla birlikte verilmiştir. Y öntemler ve sonuçlar tartışılmıştır. ABSTRACT The general informations about the measurement and reduction of the radial velocities are summarised in the first two chapters. The relations between the radial velocity curves of a spectroscopic binary and its orbi tal elements are given in the third chapter. The different methods which are used in obtaining the orbital elements of the spectroscopic binaries are presented in the fourth chapter. In the last chapter, as an example 5 the radial velocity curves of HR J626 which are obtained and ana lyzed 'by Beavers and Salzer(1982) are reanalyzed with different methods.The orbital elements are corrected with differantial procedures and given with their mean errors. The methods and the results are discussed.