Kur'an'da mekr kavramı ve sosyopsikolojik arkaplan
The Concept of mekr in Qur'an and backround sociopsyhological
- Tez No: 101943
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET İnsanlık tarihi, iyilerle kötülerin mücadelesinden oluşmuştur. İyiler, iyilik, yenilik, bilişim ve gelişim gibi konulan öne çıkararak erdemli bir toplum olma mücadelesi verirken kötüler, bu tür konuların, bulundukları konumları ve sahip oldukları imkanları kaybettireceği endişe ve korkusuyla bu yolları çeşitli entrika ve desiselerle tıkama yolunu seçmişlerdir. Kur' an, adeta tarihi damıtarak, kötülerin endişe ve korku psikolojisi İle var olanı korumak ve durumu devam ettirmek için her yolu mubah sayan anlayış ve tavırlarını mekr kavramı ile bize sunmaktadır. Ve tarihin her döneminde doğruyu, yeniyi, gelişmeyi, değişmeyi, onuru ve özgürlüğü arayanlar, mekr duvarına çarpmaktadırlar. Erdem ve değer arayışında mekr olaylarıyla ve mekrin organizatörleriyle karşılaşan faziletli insanların bazıları, mekr tuzağına yakalanıp erdem yolculuğunda mağlup olurken, kimisi ferasetiyle, kimileri de Tanrının rahmet ve yardımıyla bu tuzaklardan kurtulabilmişlerdir. Ancak araştırmamızda da gördük ki, Tanrı hakkında iman, güven ve teslimiyet yetkinliğine ulaşamamış insanlar, şu veya bu şekilde mekr tuzağının ağlarına düşmüşlerdir. Kötüler ve kötülüğü bir yaşam tarzı olarak benimseyenler, hiçbir zaman yaptıklarının kötü olduğunu söylememişlerdir. Tam tersine iyilere ve iyiliklere kurdukları tuzakları insanlara meşru göstermek için onları aldatacak ve gerçeği görmelerine engel olacak argümanlar kullanmışlardır. Bu bazen yapılan mekri doğru, haklı ve meşru gösterme çabası olarak ortaya çıkarken, bazen de iyiyi ve iyileri kötüleme, karalama ve toplum nazarında küçük ve haksız konuma düşürme şeklinde kendini göstermiştir. Elbette mekri yapanlar amaçsız değildiler. Birtakım menfaat ve çıkarları koruma adına mekrler tezgahlanmaktadır. Bu menfaat ve çıkarlar özetle sosyal statü, buna bağlı olarak ulaşılan siyasi nüfuz ve bunların sonucu olarak da elde edilen haksız kazançtır. Kötüleri mekr kurmaya ve kötülük yapmaya iten faktörlerin başında bu üç alan, ana etken olmaktadır. Tabi ki bunların dışında meydana gelen her mekr olayı kadar da olayı hazırlayan başka nedenler de vardır. Aslında“İslam'a inanmayanların, İslam'ın ve onun kullandığı temel ilkelerin anlaşılmasını, yaygınlaşmasını, kurumlaşmasını engellemek ve ona inananları yok etmek ve bu yöndeki çabalarını etkisiz ve sonuçsuz kılmak için giriştikleri bütün gizli- açık tertipler”olarak tarifine çalıştığımız mekrden, tarih boyu en çok peygamberlerII çekmiştir. Kur'an bunları birçok örnekleriyle bizlere anlatmakta ve bu konuda da insanlığa cömertçe tarihi gerçekleri aktarmaktadır. Allah Teâlâ da bu konuya yoğun bir şekilde dikkatleri çekmektedir. İnsana düşen, Allah Teâlâ'nın uzatmış olduğu bu rahmet eline sıkı sıkıya tutunmaktır. Aksi taktirde melerin ağına düşmek kaçınılmaz olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The history of humanitiy has consisted of struggle with people in good and bad. While the good persons give to struggle of being a virtuous society to take out subject such as goodness, newness, progress and development the bad persons have chosen gag way that with various trich and cheating with having available position and possibility. Qur'an is offer to us, almost strain to history with conseption of Mekr that existing with anxiety and fear of the bad people for protect and continue the position. And in each period of history that seeking of true, new, progress, change, honor and freedom have hit the wall of Mekr. In Virtue and Value, some of virtuous people who are faced with events of Mekr and its organizers while they defeated in virtue travelling to size the trap of Mekr, some of them with feraset and God's mercy and God's help could have saved from this traps. But in our research we have seen that the people who hadn't reached perfection of the faith, the trust and the submission in God have fallen to web of Mekr's trap. Bad persons and who claim the hadness as way of life never said that their actions were bad. Otherwise they used the evidences which will mislead and hinder seeing the right for people. This sometimes appears as try aproval. Sometimes this happens as run down and draft to goodness and good persons. Certainly persons who made trich aren't aimless. This profits and benifists brietly social statue, additionally to this obtained political power and so unjust profit. At the first of factors encouragement to make badness and set up the Mekr to the bad people is main factor to these three open. İn addition to these another causes are availabel as take from every event of Mekr as. In fact, Mekr is named that unbelieve of islam who are attempt for resutless and effectless to effert of this way and preuent understanding, wide spread of main principles of İslam and its used and destory believe of İslam exposed the prophest since primitive of history. Qur'an tells us the prophest situtiens with mony exemples and putsIV forword the reality of history to humanity. Allah Teâlâ, denselty, pays attention to this topic. Responsibilities of mankind entirely hold to this rain hand of God. Otherwise, falling of Mekr' s web will be inevitable.