Melazma hastalarında demodex pozitifliği ile klinik özellikler ve hastalık şiddeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
An evaluation of the relationship between demodex positivity and clinical characteristics and disease severity in patients with melasma
  1. Tez No: 1019441
  2. Yazar: YÜKSEL ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MÜJDE KUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Melazma, etiyopatogenezi tam olarak aydınlatılamamış kronik bir hiperpigmentasyon bozukluğudur ve son yıllarda Demodex spp.'nin bu süreçteki olası rolü dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, melazma hastalarında Demodex pozitifliğinin sıklığının belirlenmesi ve Demodex varlığı ile hastalık şiddeti, deri tipi ve klinik özellikler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlandı. Kesitsel olarak planlanan çalışmaya melazma tanısı alan 83 hasta dahil edildi. Tüm hastalarda standart yüzeyel deri örneklemesi yöntemi ile Demodex değerlendirmesi yapıldı. Hastaların demografik özellikleri, Fitzpatrick deri tipleri, klinik bulguları ve Modifiye Melazma Alan ve Şiddet İndeksi (mMASI) skorları kaydedildi. Çalışmaya alınan hastaların yaş ortalaması 36,5±6,1 yıl olup, Demodex pozitifliği %19,3 oranında saptandı. Demodex pozitif hastalarda yaş ortalaması Demodex negatif hastalara göre anlamlı derecede daha yüksek bulundu (p=0,024). Ayrıca Demodex pozitif grupta eritem sıklığı (p=0,013) ve mMASI skorları (p=0,044) anlamlı olarak daha yüksekti. Demodex pozitifliği ile cinsiyet, skuam varlığı ve Fitzpatrick deri tipi arasında anlamlı ilişki saptanmadı (p>0,05). Fitzpatrick deri tipi değerlendirildiğinde en yüksek mMASI skorlarının Tip IV deri tipinde olduğu görüldü (p=0,020). Korelasyon analizinde Demodex miktarı ile yaş arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki saptanırken (r=0,288; p=0,008), Demodex miktarı ile mMASI arasında anlamlı korelasyon bulunmadı (r=0,199; p=0,071). Sonuç olarak, melazma hastalarında Demodex pozitifliği daha ileri yaş, artmış eritem sıklığı ve daha yüksek mMASI skorları ile ilişkili bulunmuştur. Bulgularımız, Demodex'in melazmada özellikle inflamatuvar süreçler ve hastalık şiddeti ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Melasma is a chronic hyperpigmentation disorder whose aetiology and pathogenesis have not yet been fully elucidated; in recent years, attention has been drawn to the possible role of Demodex spp. in this process. The aim of this study was to determine the prevalence of Demodex positivity in patients with melasma and to assess the relationship between the presence of Demodex and disease severity, skin type and clinical characteristics. A total of 83 patients diagnosed with melasma were included in this cross-sectional study. Demodex assessment was performed in all patients using the standard superficial skin sampling method. The patients' demographic characteristics, Fitzpatrick skin types, clinical findings and Modified Melasma Area and Severity Index (mMASI) scores were recorded. The mean age of the patients included in the study was 36.5 ± 6.1 years, and Demodex positivity was detected in 19.3 per cent of cases. The mean age of Demodex-positive patients was found to be significantly higher than that of Demodex-negative patients (p=0.024). Furthermore, the frequency of erythema (p=0.013) and mMASI scores (p=0.044) were significantly higher in the Demodex-positive group. No significant association was found between Demodex positivity and gender, the presence of scales, or Fitzpatrick skin type (p > 0.05). When Fitzpatrick skin type was assessed, the highest mMASI scores were observed in skin type IV (p = 0.020). In the correlation analysis, a significant positive correlation was found between Demodex count and age (r=0.288; p=0.008), whilst no significant correlation was found between Demodex count and mMASI (r=0.199; p=0.071). In conclusion, Demodex positivity in patients with melasma was found to be associated with older age, increased frequency of erythema and higher mMASI scores. Our findings suggest that Demodex may be associated with inflammatory processes and disease severity in particular in melasma.