Development of IoT-integrated intelligent equipment reservation and management system for research centers
Araştırma merkezleri için IoT entegre akıllı ekipman rezervasyon ve yönetim yazılım sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 1019442
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Modern üniversiteler ve kolejler, fakülte ve bölümler genelinde hem araştırma hem de öğretim ihtiyaçlarını karşılayan çok sayıda laboratuvarı yönetmektedir. Bu tesisler, optimum kullanım ve zamanında bakım gibi erişilebilirliği sağlamak için verimli yönetim gerektiren değerli ve genellikle sınırlı ekipmanlar içermektedir. Ancak mevcut stratejiler genellikle ayrı veya erişilemeyen yönetim sistemleriyle koordineli değildir ve bu da zamanlama çakışmalarına veya kaynak yetersizliği ve bakım sorunlarına yol açmaktadır. Birçok laboratuvarda gerçek zamanlı izlemenin yetersizliği, ekipmanların uygunsuz kullanımına, yetkisiz erişime ve plansız hizmetlere neden olmaktadır. Öğrenciler, merkezi bir yönetim platformunun olmaması nedeniyle genellikle ihtiyaç duydukları araçları rezerve etmekte zorlanmaktadır. Bu tür verimsizlikler operasyonel etkinliği azaltmakta ve araştırma verimliliğini engellemektedir. Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerindeki ve veri analitiğindeki gelişmeler, artık gerçek zamanlı ekipman izleme, öngörücü bakım ve iyi organize edilmiş rezervasyon yapabilen sistemlerin geliştirilmesini mümkün kılmaktadır. Son çalışmalar, entegre varlık takibi, erişim kontrolü ve güvenlik uyarıları için IoT tabanlı çerçevelerin etkinliğini vurgulamaktadır. Bu araştırma, IoT teknolojilerini öngörücü analizlerle birleştiren, uygun maliyetli, özelleştirilebilir ve merkezi bir laboratuvar ekipmanı yönetim sistemi önermektedir. Sistem, adil erişimi sağlamak, planlama şeffaflığını artırmak ve tüm üniversite laboratuvarlarında operasyonel verimliliği artırmak için gerçek zamanlı izleme, rezervasyon özellikleri ve kullanıcı dostu bir öğrenci arayüzü sunacaktır.
Özet (Çeviri)
Modern Universities and colleges manage a large number of laboratories across faculties and departments serving both research and teaching needs. These facilities contain valuable and often limited equipment that requires efficient management to ensure accessibility like optimal utilization and timely maintenance. However existing strategies are often uncoordinated with separate or unavailable managment systems leading to scheduling conflicts or resource insufficient use and maintenance challenges. The insufficiency of real-time tracking in many laboratories results in equipment inappropriate use , unauthorized access and unplanned services . Students often struggle to reserve the tools they need due to the absence of a centralized manegment platform. Such inefficiencies reduce operational effectiveness and impede research productivity.Advances in Internet of Things (IoT) technologies and data analytics now enable the development of systems capable of real-time equipment monitoring, predictive maintenance and well-organized booking . Recent studies highlight the effectiveness of IoT-based frameworks for integrated asset tracking, access control and safety alerts. This research proposes a cost-effective, customizable, centralized laboratory equipment management system that combines IoT technologies with predictive analytics. The system will offer real-time monitoring, booking features, and a user-friendly student interface to ensure fair access , improve scheduling transparency and enhance operational efficiency across all university laboratories