Tacirin ticareti terki ve hukuki sonuçları
Merchant's abandonment of trade and legal consequences
- Tez No: 1019445
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Ticareti terk kavramı İcra İflas Kanunu'nun 44. maddesinde düzenlenerek ticareti usulüne aykırı olarak terk eden tacir anılan hüküm uyarınca yaptırıma tabi tutulmuştur. Tacirin bu yaptırımlara uygun davranması sonucunda tacir için bir yıl süreyle iflasa tabi olma ve tasarruf yetkisinin sınırlanması olarak hukuki sonuçlar doğmaktadır. Tacirin anılan maddedeki yükümlülükleri yerine getirmemesi durumunda ise cezai bir yaptırım öngörülerek İcra İflas Kanunu'nun 337/a maddesi ile düzenlenmiş olan ticareti terk suçu kapsamında cezai yaptırıma tabi tutulması sonucu doğmaktadır. Bu çalışma kapsamında, öncelikle ticareti terk kavramının anlaşılabilmesi bakımından önem taşıyan tacir kavramı ele alınmıştır. Ardından ticareti terk kavramı ile ticareti terk olarak kabul edilen durumlar açıklanmış ve İcra İflas Kanunu'nun ticareti terk eden tacire yüklediği yükümlülükler incelenmiştir. Bu çerçevede, tacirin anılan Kanun'un 44. maddesi uyarınca kendisine yüklenen yükümlülüklere uygun davranmasından doğan hukuki sonuçlar ile bu yükümlülüklere aykırı davranması durumunda ortaya çıkan hukuki sonuçlar ayrı ayrı değerlendirilerek, yükümlülüklere aykırı davranmanın cezai yaptırımı olarak düzenlenen ve İcra İflas Kanunu'nun 337/a maddesinde hüküm altına alınan ticareti terk suçu ayrıntılı biçimde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of abandonment of trade is regulated under Article 44 of the Enforcement and Bankruptcy Law, whereby a merchant who unlawfully abandons their trade is subjected to sanctions pursuant to the aforementioned provision. The legal consequences of the merchant's compliance with these stipulations entail remaining subject to bankruptcy proceedings for a period of one year and the restriction of their power of disposition. Conversely, the merchant's failure to fulfill the obligations set forth in the relevant article results in penal sanctions, specifically within the scope of the offense of abandonment of trade, as stipulated under Article 337/a of the Enforcement and Bankruptcy Law. Within the scope of this study, the concept of the merchant is primarily addressed, given its significance in comprehending the abandonment of trade. Subsequently, the concept of abandonment of trade and the circumstances constituting such abandonment are elucidated, followed by an examination of the statutory obligations imposed by the Enforcement and Bankruptcy Law upon merchants who abandon their trade. In this framework, the legal consequences arising from the merchant's compliance with the obligations imposed under Article 44 of the aforementioned Law, as well as the legal consequences emerging from the breach thereof, are evaluated distinctly. Furthermore, the offense of abandonment of trade, enshrined in Article 337/a of the Enforcement and Bankruptcy Law as a penal sanction for the breach of said obligations, is analyzed in comprehensive detail.