Farklı cephe açılarına sahip yüksek bir binanın aerodinamik davranışı ve ısıl performansının sayısal yöntemler kullanılarak incelenmesi
Investigation of aerodynamic behavior and thermal performance of a tall building with different facade angles using numerical methods
- Tez No: 1019444
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHDI TABATABAEIMALAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, cephelere sahip standart bir yüksek bina modelinin etrafındaki akış davranışı üzerindeki cephelerin etkisini incelemiştir. Çalışmanın amacı, rüzgar yüklerini azaltırken enerji tasarrufu ve doğal havalandırmayı artırmaktır. Cepheli binaların aerodinamik ve termal performansı, farklı rüzgar hızları, cephe yönelimleri ve ortam sıcaklıkları altında analiz edilmiştir. Binanın etrafındaki sürükleme kuvveti, hız, basınç ve sıcaklık dağılımı, hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Cepheli binanın etrafındaki türbülanslı akışı simüle etmek için gerçekleştirilebilir k-ɛ türbülans modeli kullanılmıştır. Araştırma bulguları, rüzgar hızı ve cephe konumlandırmasının sürükleme kuvveti ve sıcaklık dağılımları üzerinde önemli etkileri olduğunu göstermektedir. Rüzgar hızı 1 m/s'den 5 m/s'ye çıktığında bina üzerinde önemli bir basınç artışı meydana gelmektedir. Rüzgar hızı 1 m/s'den 5 m/s'ye yükseldiğinde bina sıcaklığında kayda değer bir azalma gözlemlenmektedir. Sunulan bilgiler, pasif akış kontrol teknikleriyle rüzgar yönetiminin iyileştirilmesini, bina yıpranmasının azaltılmasını, rüzgar yükünün düşürülmesini, doğal havalandırmanın artırılmasını, enerji tasarrufunun sağlanmasını ve bina tasarımcılarına kapsamlı bir hesaplamalı simülasyon seçeneği sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the impact of facades on the flow behavior surrounding a standard tall building model having facades. The objective of the study is to decrease wind loads while enhancing energy savings and natural ventilation. The aerodynamics and thermal performance of buildings with facades were analyzed under different wind speeds, façade orientations, and ambient temperatures. The drag force, velocity, pressure, and temperature distribution around the building were calculated using computational fluid dynamics (CFD) approaches. The realizable k-ɛ turbulence model was used to simulate turbulent flow around the building with facades. Research findings indicate that wind velocity and facade positioning significantly affect drag force and temperature distributions. The building faces a significant increase in pressure when wind speed increases from 1 to 5 m/s. The building undergoes a notable reduction in temperature when wind velocity rises from 1 to 5 m/s. The information provided aims to improve wind management by passive flow control techniques, minimize building weathering, reduce wind load, enhance natural ventilation, save energy, and offer building designers a comprehensive selection of computational simulations.