Mikro ve makro mantarlarından karbon kuantum noktaların sentezlenmesi ve protein ve aminoasit molekülleri ile etkileşimlerinin ve antioksidan özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of carbon quantum dots from micro and macro fungi and investigation of their interactions with protein and amino acid molecules and antioxidant properties
- Tez No: 1019498
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
Özet
Karbon kuantum noktalar, iyi biyouyumlulukları ve güçlü fotolüminesansları sayesinde biyoloji, kimya, gıda bilimi ve enerji sistemlerinde geniş bir uygulama alanına sahiptir. Özellikle, karbon kuantum noktalar, kaynak çokluğu ve olasılığı, düşük maliyetli çevre dostu metotlarla sentez imkânları nedeniyle geniş ilgi görmektedir. Eşsiz fotofiziksel özellikleri göz önüne alındığında, karbon kuantum noktalar floresan, kolorimetrik ve elektrokimyasal sensör uygulamaları için ciddi bir potansiyeli vardır. Farklı ortamlarda proteinlerin karbon noktalarıyla etkileşimlerini anlamak biyoteknolojik ayırma ve saflaştırma gibi birçok uygulamada önemli bir yere sahiptir. Bu tez çalışmasında makromantar Pleurotus ostreatus ve mikromantar Aspergillus sp.'den sentezlenen karbon kuantum noktalarının poli(hidroksietilmetakrilat) (p(HEMA)) tabanlı kriyojel kolonlara immobilize edilerek, BSA proteini ve L-arjinin amino asidinin adsorpsiyon çalışmaları 5, 10, 14 ve 25 °C farklı sıcaklıklarda, iyonik güçte, başlangıç protein konsantrasyonunda, pH'da ve akış hızında yürütüldü. Ek olarak, sentezlenen mantar kaynaklı karbon kuantum noktaların toplam fenolik madde içerikleri belirlenerek, nanomateryallerin fonksiyonel özellikleri değerlendirilmiştir. Bu çalışma, biyokütle türevli nanomalzemelerin kriyojel teknolojisiyle entegrasyonuna ve farklı fungulardan elde edilen karbon kuantum noktaların biyoteknolojik süreçlerdeki performanslarının karşılaştırılmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Carbon quantum dots have a wide range of applications in biology, chemistry, food science, and energy systems due to their good biocompatibility and strong photoluminescence. In particular, carbon quantum dots are attracting significant interest because of their abundance and availability of resources, and the possibility of synthesis using low-cost, environmentally friendly methods. Given their unique photophysical properties, carbon quantum dots have serious potential for fluorescent, colorimetric, and electrochemical sensor applications. Understanding the interactions of proteins with carbon dots in different environments is crucial in many applications, such as biotechnological separation and purification. In this thesis, carbon quantum dots synthesized from the macrofungus Pleurotus ostreatus and the microfungus Aspergillus sp. were immobilized onto poly(hydroxyethyl methacrylate) (p(HEMA)) based cryogel columns, and adsorption studies of BSA protein and L-arginine amino acid were carried out at different temperatures of 5, 10, 14, and 25 °C, ionic strength, initial protein concentration, pH, and flow rate. In addition, the total phenolic content of the synthesized fungal-derived carbon quantum dots was determined, and the functional properties of the nanomaterials were evaluated. This study contributes to the integration of biomass-derived nanomaterials with cryogel technology and to the comparison of the performance of carbon quantum dots obtained from different fungi in biotechnological processes.