Mantarların toprak agregat stabilitesi ve verimliliği üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of fungi on soil aggregate stability and productivity
- Tez No: 517102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİHAN TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, 2014-2015 yılları arasında mantarların toprak agregat stabilitesi üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla, Rhizopogon luteolus ve Suillus luteus tespit edilen alandan (mikorizalı ve mikorizasız ) toprak örnekleri alınmıştır. Bu çalışmada, toprak örneklerinin permeabilitesi (toprak su geçirgenliği), toprak (bünye) tayini, toprak strüktürü (yapısı), tekstür analizi gibi fiziksel analizlerin yanında; toprak makro-mikro elementleri, organik madde (%), içeriği kireç (g/kg) içeriği, tuz içeriği, toprak pH'sı açısından da değerlendirilmiştir. Yapılan bu çalışmada, mikoriza mantarlarının toprağın agregat stabilitesi ve suyu tutma kapasitesini arttırdığı, erozyon faaliyetlerini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca elde edilen verilere göre mikorizalı toprakların mikorizasız topraklara oranla organik madde ve bitki besin elementleri açısından daha zengin olduğu buna istinaden toprak verimliliğini de önemli derecede etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study soil samples were taken from Rhizopogon luteolus and Suillus luteus (mycorhiza and mycorrhizis) to investigate the effect of fungi on soil aggregate stability between 2014-2015. In this study, physical analysis as well as permeability of soil samples (ground permeability), ground (structure), ground structure (texture), texture analysis was evaluated; Macro micro elements of soil, organic matter (%), lime content (g / kg), salt content and soil pH. In this study, it was observed that mycorrhizal fungi soil increased aggregate stability and water retention capacity and decreased erosion activity. In addition, it has been found that mycorrhizal soils are richer in terms of organic matter and plant nutrients compared to mycorrhiza soils and soil fertility is also significantly affected.