Cerrahi hemşirelerinin beslenme bakımına ilişkin bilgi tutum ve uygulamalarının incelenmesi
Examination of the knowledge, attitudes, and practices of surgical nurses regarding nutritional care
  1. Tez No: 1019502
  2. Yazar: ÖZNUR DERİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DEMİR KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıklar Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı cerrahi hemşirelerinin beslenme bakımına ilişkin bilgi tutum ve uygulamalarının incelenmesidir. Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan çalışmanın evrenini Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi cerrahi bilimler servis ve yoğun bakım birimlerinde çalışan 133 hemşire oluşturmaktadır. Bu hastanede yoğun bakım ünitesi olarak kalp damar cerrahisi yoğun bakım ve anestezi yoğun bakım ünitesi bulunmaktadır. Bu araştırmanın örneklemini ise Bakırçay Üniversitesi Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Servisi, Kulak Burun Boğaz-Oküler Servisi, Ortopedi ve Travmatoloji Servisi, Genel Cerrahi 1 ve Genel Cerrahi 2 Servisi, Göğüs Cerrahisi-Plastik Cerrahi Servisi, Kalp Damar Cerrahisi Servisi ve Kalp Damar Cerrahisi Yoğun Bakım Ünitesi ve Anestezi Yoğun Bakım Ünitesi'nde minimum altı aydır görev yapan ve araştırmaya katılmaya istekli olan hemşireler araştırmaya dahil edilmiştir. Çalışmada örneklem belirleme yöntemi kullanılmamış olup, çalışmaya katılmaya gönüllü olan tüm hemşireler araştırmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Araştırmada yer alan hemşirelerin ortalama yaşı 33.6 ± 6.7 yıl olup, çoğunluğu kadın (%84.7) ve lisans mezunudur (%92.7). Çalıştıkları klinikler arasında anestezi ve reanimasyon yoğun bakım (%25.8) ve ortopedi-travmatoloji (%21) hemşire sayısı oranında ön plana çıkmaktadır. Hemşirelerin şu anda çalıştıkları birimdeki ortalama roplam çalışma yılı servis çalışanlarında 2.58 ± 1.53, yoğun bakımda çalışanlarda 4.72 ± 4.79 olup, hemşirelerin %39.5'i 6 yıl altı hizmet yılına sahiptir. Servis hemşirelerinin şu anda çalıştıkları birimde ortalama hizmet yılı 2.51 ± 1.45 ve yoğun bakım hemşirelerinin şu anda birimde çalıştıkları ortalama hizmet yılı 4.63 ± 3.15'dir. Hemşirelerin nöbette ve gündüz bakım verdikleri hasta sayısı sırasıyla 10.5 ± 7.7 ve 4.4 ± 2.4 olup, haftalık ortalama nöbet sayısı 2.8 ± 0.5'dir. Hemşirelerin çalışma şekilleri incelendiğinde %83.1'i 24 saatlik vardiya ile görev yapmaktadır. Hemşirelerin beslenmeye yönelik özel aldığı eğitimler sınırlı olup, hemşirelerin küçük bir kısmı sertifika veya başka beslenme programlarına katılmıştır. Çalıştığı klinikte beslenme riski taraması ve antropometrik ölçüm uygulamaları yapan hemşirelerin oranı %19–%23.4 arasında değişmektedir. Hastaların kliniğe kabulü sırasında kilosunu tartan hemşirelerin oranı %22.6 iken, beslenme tanılaması uygulamalarını yapan hemşire sayısı ise sınırlı olup, hemşirelerin %23.4'ü tüm hastalara, %1.6'sı kaşektik veya obez hastalara, %5.6'sı ameliyat olacak hastalara beslenme tanılaması yapmaktadır. Araştırma bulguları, hemşirelerin nütrisyonel bakıma yönelik genel olarak olumlu bir tutuma ve yüksek algılanan bakım kalitesine sahip olduklarını, ancak bilgi düzeylerinin geliştirilmeye açık olduğunu göstermektedir. Özellikle kapsamlı beslenme tanılaması ve risk taraması uygulayan hemşirelerin nütridyonel tutum ve algılanan bakım kalitesi puanlarının daha yüksek olması, eğitim programları, rehber kullanımı ve uygulamaların desteklenmesinin, nütrisyonel bakım kalitesini artırmada kritik önem taşıdığını ortaya koymaktadır. Sonuç: Araştırma bulguları, hemşirelerin genel olarak nütrisyonel bakıma yönelik olumlu bir tutuma ve yüksek algılanan bakım kalitesine sahip olduklarını göstermektedir. Elde edilen bulgulara göre, hemşirelerin nütrisyonel değerlendirmeye yönelik tutumlarının yüksek düzeyde olduğu, nütrisyonel bakıma ilişkin bilgi düzeylerinin orta düzeyde bulunduğu ve algılanan bakım kalitesinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Kapsamlı beslenme tanılaması ve risk taraması yapan hemşirelerin nütrisyonel tutum ve algılanan bakım kalitesi puanlarının daha yüksek olması, uygulamalı eğitimlerin ve rehber kullanımının önemini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, hemşirelerin bilgi ve uygulama düzeylerini artıracak eğitim programlarının, rehberlerin etkin kullanımının ve kapsamlı beslenme değerlendirme uygulamalarının, hastalara sunulan nütrisyonel bakımın kalitesini yükseltmede kritik rol oynadığını göstermektedir. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgular, cerrahi hemşirelerinin beslenme konusundaki bilgi düzeyleri yükseldikçe, beslenmeye yönelik tutum puanlarının da arttığını göstermiştir. Bu açıdan, hemşirelerin beslenme konusundaki bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik düzenli hizmet içi eğitimlerin planlanması ve beslenme değerlendirmesine ilişkin standart uygulamaların yaygınlaştırılması önerilmektedir. Anahtar Kelimeler; Cerrahi, hasta, beslenme, hemşire, tutum, bilgi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the knowledge, attitudes, and practices of surgical nurses regarding nutritional care. Method: This descriptive and cross-sectional study's population consisted of 133 nurses working in the surgical departments and intensive care units of Bakırçay University Çiğli Training and Research Hospital. The hospital has cardiovascular surgery intensive care and anesthesia intensive care units. The sample consisted of nurses who had been working for at least six months in the Urology Department, Otolaryngology-Ocular Department, Orthopedics and Traumatology Department, General Surgery 1 and General Surgery 2 Departments, Thoracic Surgery-Plastic Surgery Department, Cardiovascular Surgery Department, Cardiovascular Surgery Intensive Care Unit, and Anesthesia Intensive Care Unit of Bakırçay University Çiğli Training and Research Hospital and who were willing to participate in the study. No sampling method was used; all nurses who volunteered to participate were included in the study. Findings: The average age of the nurses participating in the study was 33.6 ± 6.7 years, with the majority being female (84.7%) and holding a bachelor's degree (92.7%). Among the clinics where they worked, anesthesia and resuscitation intensive care (25.8%) and orthopedics-traumatology (21%) stood out in terms of the proportion of nurses. The average total years of service in the unit where the nurses currently work is 2.58 ± 1.53 for ward nurses and 4.72 ± 4.79 for intensive care nurses, with 39.5% of the nurses having less than 6 years of service. The average years of service in the unit where ward nurses currently work is 2.51 ± 1.45, and the average years of service in the unit where intensive care nurses currently work is 4.63 ± 3.15. Regarding the nurses' work patterns, 83.1% worked 24-hour shifts. Nurses had limited training in nutrition, with only a small percentage participating in certification or other nutrition programs. The percentage of nurses who conducted nutritional risk screening and anthropometric measurements in their clinic ranged from 19% to 23.4%. While 22.6% of nurses weighed patients upon admission to the clinic, the number of nurses performing nutritional assessments was limited. 23.4% of nurses performed nutritional assessments for all patients, 1.6% for cachectic or obese patients, and 5.6% for patients undergoing surgery. The research findings indicate that nurses generally have a positive attitude towards nutritional care and a high perceived quality of care, but their knowledge levels are open to improvement. The higher nutritional attitude and perceived quality of care scores of nurses who perform comprehensive nutritional assessments and risk screenings highlight the critical importance of training programs, the use of guidelines, and support for these practices in improving the quality of nutritional care. Conclusion: Research findings indicate that professionals generally maintain a positive attitude towards nutritional care and a high perceived quality of care. According to the findings, professionals had a high level of attitude towards nutritional assessment, a moderate level of knowledge regarding nutritional care, and a high perceived quality of care. It is suggested that comprehensive support programs, risk screening, and the inclusion of practical training and guidelines lead to higher nutritional attitude and perceived care quality scores among professionals. The findings show that training programs that increase the knowledge and application levels of professionals, effective management of guidelines, and comprehensive training evaluation programs play a critical role in conditioning the nutritional care provided. The findings of the study showed that as the level of knowledge about nutrition among surgical nurses increased, their attitudes towards nutrition also increased. In this respect, it is recommended that regular in-service training programs be planned to improve nurses' knowledge and skills in nutrition, and that standard practices regarding nutritional assessment be disseminated. Keywords; Surgery, patient, nutrition, nurse, attitude, knowledge.