Kalp damar cerrahisi hemşirelerinde nütrisyonel değerlendirmenin önemi, nütrisyonel bakıma ilişkin bilgi düzeyi, algılanan nütrisyonel bakım kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Research of importance of nutritional evaluation, level of knowledge about patient care, perceived nutritional care quality and affecting factors in cardiovascular surgery nurse
- Tez No: 732559
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma kalp damar cerrahisi hemşirelerinde nütrisyonel değerlendirmenin önemi, bakıma ilişkin bilgi düzeyi, algılanan nütrisyonel bakım kalitesi ve etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı nitelikteki araştırmanın örneklemini bir üniversite hastanesinin kardiyovasküler cerrahi servislerinde ve cerrahi yoğun bakım ünitelerinde çalışan 286 hemşire oluşturmuştur. Araştırma verileri hemşire tanıtım formu ve Hemşirelerde Nütrisyonel Değerlendirmenin Önemi, Nütrisyonel Bakıma İlişkin Bilgi Düzeyini ve Algılanan Nütrisyonel Bakım Kalitesini Değerlendirme Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırma verilerinin analizi IBM SPSS 24.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Post Hoc testi ve Games-Howell testi ile yapılmıştır. Hemşirelerin %85,3'ününkadın, %62,2'inin 20-30 arası yaş grubunda,%59,4'ünün evli, %67,1'inin lisans mezunu, %59,1'inin cerrahi serviste çalıştığı, %71,0'inin meslekte çalışma yılının 1-10 yıl arası olduğu, %82,5'inin kalp damar cerrahisinde çalışma süresinin 1-10 yıl arasında olduğu ve %77,6'sınınbirimde klinik hemşiresi olarak çalıştığı bulunmuştur. Araştırmaya katılan hemşirelerin nütrisyonel değerlendirmenin önemine ilişkin tutum puan ortalamasının 24,56±2,89, nütrisyonel bakıma yönelik bilgi düzeyi puan ortalamasının 25,99±4,18, algılanan nütrisyonel bakım kalitesi puan ortalamasının 35,39±5,61 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the importance of nutritional evaluation, level of knowledge about patient care, perceived nutritional care quality and affecting factors in cardiovascular surgery nurse. The sample of the descriptive study consisted of 286 nurses working in the cardiovascular surgery wards and surgical intensive care units of a university hospital.The research data were collected withnurse identification form and the scale of Importance of Nutritional Evaluation in Nurses, the Level of Knowledge on Nutritional Care and Evaluation of Perceived Nutritional Care Quality were used. Analysis of the research data was carried out with descriptive statistics, Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Post Hoc test and Games-Howell test by IBM SPSS 24.0. It was found that, of the nurses participating in the study, 85.3% were women, 62.2% were in the 20-30 age group, 59.4% were married, 67.1% were undergraduates, 59.1% worked in the surgical service, 71.0% of them worked in the profession between 1-10 years, 82.5% of them worked in cardiovascular surgery between 1-10 years and 77.6% of them worked as clinical nurses in the unit. Found that, the mean score of the nurses' attitude towards the importance of nutritional assessment was 24.56±2.89, the mean score of knowledge level about nutritional care was 25.99±4.18 and the mean score of perceived nutritional quality of care was 35.39±5.61.