Hemşirelerin enteral beslenme uygulamalarına yönelik öz yeterliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of nurses' self-efficacy regarding enteral nutrition practices
- Tez No: 1019503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİME KARAKOÇ KUMSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu araştırma, hemşirelerinin enteral beslenme uygulamalarına ilişkin öz yeterlik düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini bir devlet hastanesinde 15 Nisan – 15 Mayıs 2026 tarihleri arasında görev yapan 158 hemşire oluşturmuştur. Veriler; Katılımcı Bilgi Formu ve Hemşireler İçin Enteral Beslenme Uygulamaları Öz-Yeterlik kullanılarak on-line anket formu üzerinden toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Independent T Testi, tek yönlü varyans analizi ve Tukey HSD post-hoc analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan hemşirelerin %84,8'ü kadın olup; %44,3'ü 1–5 yıldır hemşire olarak çalışmakta ve %74,1'inin yoğun bakım deneyimi bulunmaktadır. Hemşirelerin, Enteral Beslenme Uygulamaları Öz-Yeterlik Ölçeği toplam puanı ortalaması 122,97±14,62 olup; bilgi alt boyutu puanı 66,18±8,22, uygulama alt boyutu puanı ise, 56,80±7,34 olarak bulunmuştur. Tanımlayıcı değişkenler açısından yalnızca eğitim düzeyine göre Bilgi Alt Boyutunda anlamlı fark saptanmıştır (p=0,011). Yoğun bakım deneyimi olan hemşirelerin, deneyimi olmayanlara göre Bilgi Alt Boyutu (p=0,001), Uygulama Alt Boyutu (p=0,017) ve ölçek toplam puanı (p=0,002) anlamlı şekilde daha yüksek puan aldıkları belirlenmiştir. Toplam ölçek puanı açısından ise, meslekte bir yıldan az deneyime sahip olan hemşireler ile meslekte 11–15 yıl deneyimli hemşireler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır (p<0.05). Sonuç: Hemşirelerin, enteral beslenme uygulamalarına ilişkin öz yeterlik düzeylerinin yüksek olduğu bulunmuştur. Hemşirelerin enteral beslenme konusundaki öz yeterlik düzeylerinin eğitim düzeyi, mesleki deneyim süresi ve geçmiş yoğun bakım deneyimlerine göre anlamlı biçimde yükseldiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine nurses' self-efficacy levels regarding enteral nutrition practices and the factors affecting them. Method: This research was designed as a descriptive and cross-sectional study. The sample consisted of 158 nurses working in a public hospital between April 15 and May 15, 2026. Data were collected online using a Participant Information Form and the Self-Efficacy Scale for Enteral Nutrition Practices in Nurses. Descriptive statistics, Independent Samples t-test, one-way analysis of variance and Tukey HSD post-hoc analysis were used for data analysis. Results: Of the nurses participating in the study, 84.8% were female. In addition, 44.3% had been working as nurses for 1–5 years, and 74.1% had intensive care experience. The mean total score of the Self-Efficacy Scale for Enteral Nutrition Practices was 122.97±14.62; the knowledge subscale mean score was 66.18±8.22, and the practice subscale mean score was 56.80±7.34. Among descriptive variables, a statistically significant difference was found only in the knowledge subscale according to education level (p=0.011). Nurses with intensive care experience had significantly higher scores in the Knowledge subscale (p=0.001), Practice subscale (p=0.017), and total scale score (p=0.002) compared to those without such experience. In terms of the total scale score, a statistically significant difference was found between nurses with less than one year of professional experience and those with 11–15 years of experience (p <0.05). Conclusion: Nurses were found to have high levels of self-efficacy regarding enteral nutrition practices. It was determined that nurses' self-efficacy levels in enteral nutrition significantly increased according to educational level, duration of professional experience, and prior intensive care experience.