Asfaltit madenciliği dekapaj çalışmalarında ana firma işletmeciliği ve yüklenici kullanımı durumunda maliyet analizi
Cost analysis of asphaltite mining overburden operations by using owner-operated mining or contractor-operated
  1. Tez No: 1019507
  2. Yazar: FAYSAL TATAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ORKUN KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Şırnak il sınırları içerisinde yer alan örnek bir asfaltit açık işletmesinde uygulanan dekapaj çalışmalarında ana firma işletmeciliği ve yüklenici kullanımı yöntemlerine dayalı maliyet ayrıntılı şekilde analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında; her iki yöntemde de makine giderleri, işçilik, yakıt, patlayıcı madde ve tamir-bakım giderleri dikkate alınarak ana firmaya olan toplam birim maliyet üzerindeki etkileri karşılaştırmalı şekilde değerlendirilmiştir. Ana firma işletmeciliği yönteminde, kısa vadede işçilik (%47,7) ve yakıt (%31,8) maliyetleri ön plana çıkarken, uzun vadede işçilik maliyetlerinin toplam maliyetin %68,5'ine ulaşarak baskın bileşen haline geldiği belirlenmiştir. Buna karşılık, patlayıcı maliyetlerinin payı zamanla azalarak uzun vadede %3,7 seviyesine gerilemektedir. Yüklenici kullanım yönteminde ise kısa vadede yakıt maliyetleri (%45,8) en yüksek paya sahip olup, uzun vadede de (%49,5) maliyet yapısının temel belirleyicisi olmaya devam etmektedir. Bu yöntemde işçilik maliyetleri ana firma yöntemine kıyasla daha düşük seviyede kalırken, uzun vadede %24,1 seviyesine ulaşmaktadır. Sonuç olarak, hem kısa (5 yıl) hem de uzun (10 yıl) vadeli değerlendirmelerde yüklenici kullanım yönteminin ana firma işletmeciliğine kıyasla daha avantajlı bir maliyet yapısı sunduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, uzun vadeli maliyet yönetiminde işçilik ve yakıt maliyetlerindeki artış eğilimlerinin dikkate alınması, sürdürülebilir ve ekonomik bir üretim planlaması açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the costs of overburden removal operations in a sample asphaltite open-pit mine within the borders of Şırnak province, using both owner-operated and contractor-operated methods. The study comparatively evaluates the impact of both methods on the total unit cost to the owner mining, considering machinery costs, labor, fuel, explosives, and repair and maintenance costs. In the owner mining management method, labor costs (47.7%) and fuel costs (31.8%) are prominent in the short term, while in the long term, labor costs become the dominant component, reaching 68.5% of the total cost. Conversely, the share of explosives costs decreases over time, falling to 3.7% in the long term. In the contractor use method, fuel costs have the highest share in the short term (45.8%) and continue to be the main determinant of the cost structure in the long term (49.5%). In this method, labor costs remain at a lower level compared to the owner mining method, reaching 24.1% in the long term. In conclusion, both short-term (5-year) and long-term (10-year) evaluations revealed that the contractor-operated method offers a more advantageous cost structure compared to owner-operated method. However, considering the increasing trends in labor and fuel costs in long-term cost management is of great importance for sustainable and economical production planning.