Sınıf öğretmenlerinin öğrencilerinde gözlemledikleri akran zorbalıkları ve bunlar ile baş etme yöntemleri
Peer bullying observed by classroom teachers among their students and strategies for coping with it
  1. Tez No: 1019508
  2. Yazar: HATİCE KIRATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDARHAN MUSA TAŞKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, sınıf öğretmenlerinin akran zorbalığı olgusuna yönelik algılarını, karşı karşıya kaldıkları akran zorbalığı örneklerini, müdahale ederken kullanmış oldukları yöntemlerini ve çözüm önerilerini incelemektir. Araştırma nitel araştırma yöntemine uygun bir biçimde tasarlanmıştır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile çözümlenerek katılımcılar bazında değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda ortaya çıkan bulgular bağlamında, öğretmenler akran zorbalığını; kasıt, süreklilik ve güç dengesizliği olarak tanımlamışlardır. Zorbalığın nedenleri arasında aile yapısı içindeki bozulmalar, disiplin eksikliği ve medya içerisindeki olumsuz rol modeller üst sıralarda yer almaktadır. İlkokul düzeyinde sınıf öğretmenleri en sık sözel ve fiziksel zorbalık ile karşı karşıya kaldıklarını belirtmişlerdir. Cinsiyet değişkeninin zorbalığın türünü belirlemede etkili olduğu; erkeklerde daha çok fiziksel, kızlarda ise daha çok ilişkisel oranda gözlemlendiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin zorbalığa müdahale aşamasında disiplin odaklı yaklaşımlar belirleyerek rehberlik servisi vasıtasıyla sosyal-duygusal anlamda destek verdikleri görülmüştür. Araştırma sonuçlarına dayanarak okul içi tedbirlerin yanı sıra“zorunlu aile eğitimi”ve“sistem düzeyinde önleyici programlara”ihtiyaç duyulduğu vurgulanmıştır. Akran zorbalığı yalnızca okul içerinde yer alan bir problem değil, toplumsal suç oranlarını da arttırarak gelecek nesiller üzerinde tehlike arz eden bir davranış biçimidir. Bu doğrultuda, Millî Eğitim Bakanlığı düzeyinde bütüncül ve sürdürülebilir zorbalık önleme politikalarının hayata geçirilmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the perceptions of classroom teachers regarding the phenomenon of peer bullying, the examples of peer bullying they have encountered, the methods they have used in intervention, and their proposed solutions. The research was designed in accordance with qualitative research methods. Data were collected through a semi-structured meeting form. The data obtained from the research were analyzed using the content analysis method and evaluated on a participant basis. In the context of the findings of the research, teachers defined peer bullying as intentional, persistent, and power imbalance. Among the causes of bullying, disruptions within the family structure, lack of discipline, and negative role models in the media ranked highest. At the primary school level, classroom teachers stated that they most frequently encountered verbal and physical bullying. It was concluded that the gender variable was effective in determining the type of bullying; physical bullying was observed more often in boys, while relational bullying was observed more often in girls. It was observed that teachers determined discipline-focused approaches in the bullying intervention phase and provided socio-emotional support through the guidance service. Based on the research findings, it has been emphasized that in addition to in-school measures,“mandatory family education”and“system-level preventive programs”are needed. Peer bullying is not only a problem within schools, but also a behavior that increases societal crime rates and poses a danger to future generations. Accordingly, it is recommended that comprehensive and sustainable bullying prevention policies be implemented at the Ministry of National Education level.