Travayda pilates topu ve sakral masaj uygulamalarının doğum ağrısı, süresi ve memnuniyetine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of pilates ball and sacral massage on labour pain, duration of labour and birth satisfaction: Randomized controlled trial
- Tez No: 1019566
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN KARACA SAYDAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma travayda pilates topu ve sakral masaj uygulamalarının doğum ağrısı, süresi ve memnuniyetine etkisini değerlendirmek amacıyla yürütülen randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırma Gaziantep ilinde iki hastanede, araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 105 gebe dahil edilmiştir. Araştırma verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile; kişisel bilgi formu, doğum eylemi izlem formu, visual analog skala (vas), partograf ve doğum memnuniyet ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Pilates topu grubundaki gebelere aktif fazda saatte bir kez pilates topu egzersizleri, sakral masaj grubundaki gebelere aktif fazda saatte bir kez sakral masaj, kontrol grubundaki gebelere ise rutin hastane protokolü uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında tanımlayıcı istatistiksel metotlar, Monte Carlo Düzeltmeli Fisher's Exact Testi, Kruskal Wallis H Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi, Wilcoxon Testi, Eşli Örnek T Testi kullanılmıştır. Gebelerin aktif fazda geçirdikleri süre incelendiğinde; pilates topu grubunun 255.26 dakika (4 saat 15 dk.) ve sakral masaj grubunun 246.4 dakika (4 saat 6 dk.), kontrol grubunun ise 305.43 dakika (5 saat 43 dk.) olduğu belirlenmiştir. Aktif fazda geçen süre açısından gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olup farkın kontrol grubundan kaynaklandığı belirlenmiştir. Pilates topu ve sakral masaj uygulamalarının aktif faz süresini kısalmasına katkı sağladığı, iki grup arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p>0.05) görülse de; pilates topuna göre sakral masaj uygulamalarının aktif faz süresini kısaltma açısından nispeten daha etkili olduğu bulunmuştur. Gebelerin ikinci evrede geçirdikleri süre incelendiğinde; pilates topu grubunun 17 dakika ve sakral masaj grubunun 15 dakika, kontrol grubunun ise 22 dakika olduğu belirlenmiştir. İkinci evrede geçen süre açısından gruplar arasında istatistiksel olarak fark vardır (F =13.237, p = 0.001). Pilates topu ve sakral masaj uygulamalarının ikinci evrenin süresinin kısalmasına katkı sağladığı görülmekte olup, iki grup arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı ancak ikinci evrenin süresini kısaltma bakımından pilates topuna göre sakral masaj uygulamalarının nispeten daha etkili olduğu bulunmuştur. Pilates topu ve sakral masaj gruplarındaki gebelerin tüm ölçümlerinde uygulama öncesi VAS puan ortalamaları ile uygulama sonrası VAS puan ortalamaları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olup, uygulama sonrası puan ortalamalarının daha düşük olduğu, pilates topu ve sakral masaj uygulamalarının algılanan doğum ağrısını azalttığı tespit edilmiştir. Gebelerin doğum memnuniyeti ölçeği toplam puan ortalamaları pilates topu grubunda 26.91, sakral masaj grubunda 27.94 ve kontrol grubunda 9.63 olarak belirlenmiştir. Doğum memnuniyeti ölçeği toplam puanı açısından gruplar arasında istatistiksel olarak fark anlamlı bulunmuştur (F =207.820, p <0.001). Pilates topu ve sakral masaj uygulamalarının doğum memnuniyetinin artmasına katkı sağladığı ancak iki grup arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p>0.05) görülse de; pilates topuna göre sakral masaj uygulamalarının doğum memnuniyetini artırma açısından nispeten daha etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak pilates topu ve sakral masaj uygulamalarının; algılanan doğum ağrısının azalmasına, aktif faz ve ikinci evrenin sürelerinin kısalmasına ve doğum memnuniyetinin artmasına katkı sağladığı bulunmuş olup, sakral masaj uygulamalarının pilates topu uygulamalarına göre nispeten daha etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a randomized controlled trial conducted to evaluate the effect of Pilates ball and sacral massage interventions during labour-on-labour pain, duration of labour and birth satisfaction. The study was conducted in two hospitals in Gaziantep and included 105 pregnant women who met the inclusion criteria and agreed to participate. Data were collected via face-to-face interviews using a personal information form, a labour monitoring form, a visual analogue scale (VAS), a partogram and a birth satisfaction scale. Pregnant women in the Pilates ball group were given Pilates ball exercises once an hour during the active phase; those in the sacral massage group received sacral massage once an hour during the active phase; and those in the control group were managed according to the routine hospital protocol. During the data analysis phase, descriptive statistical methods, the Monte Carlo-corrected Fisher's Exact Test, the Kruskal-Wallis H Test, one-way analysis of variance (ANOVA), the Wilcoxon Test, and the Paired Samples t-Test were used. When the duration of pregnancy in the active phase was examined, it was determined that the pilates ball group spent 255.26 minutes (4 hours 15 minutes), the sacral massage group spent 246.4 minutes (4 hours 6 minutes), and the control group spent 305.43 minutes (5 hours 43 minutes). The difference between the groups in terms of duration in the active phase was statistically significant, and it was determined that the difference originated from the control group. Although it was observed that pilates ball and sacral massage contributed to shortening the active phase duration, the difference between the two groups was not statistically significant (p>0.05); however, sacral massage were found to be relatively more effective than pilates ball in shortening the active phase duration. When the duration of pregnancy in the second stage was examined, it was determined that the pilates ball group spent 17 minutes, the sacral massage group spent 15 minutes, and the control group spent 22 minutes. There was a statistically significant difference between the groups in terms of duration in the second stage (F = 13.237, p = 0.001). It was observed that Pilates ball and sacral massage contributed to shortening the duration of the second stage of labor, and although the difference between the two groups was not statistically significant, sacral massage were found to be relatively more effective than Pilates ball in shortening the duration of the second stage. In all measurements of pregnant women in the Pilates ball and sacral massage groups, the difference between the pre- and post-application mean VAS scores was statistically significant, with post-application mean scores being lower. It was determined that Pilates ball and sacral massage applications reduced perceived labor pain. The mean total scores on the birth satisfaction scale were determined as 26.91 in the Pilates ball group, 27.94 in the sacral massage group, and 9.63 in the control group. A statistically significant difference was found between the groups in terms of the total birth satisfaction scale score (F = 207.820, p < 0.001). Although it was observed that Pilates ball and sacral massage contributed to increasing birth satisfaction, but the difference between the two groups was not statistically significant (p > 0.05); It has been found that sacral massage are relatively more effective than pilates ball in terms of increasing birth satisfaction. In conclusion, it has been determined that pilates ball and sacral massage contribute to reducing perceived labor pain, shortening the duration of the active phase and the second stage, and increasing birth satisfaction, with sacral massage being relatively more effective than pilates ball.