Çocukluk çağı kanserinden sağ kalanlarda besin alımı ve antropometrik ölçümlerin değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional intake and anthropometric measurements in childhood cancer survivors
- Tez No: 1019565
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ TUĞCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ana-Çocuk Sağlığı Bilim Dalı
Özet
Amaç: Çocukluk çağı kanserinden sağkalan hastaların beslenme durumlarının ve antropometrik ölçümlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve yöntem: Malignite nedeniyle tedavi görmüş ve tedavi sonrası en az 6 ay geçip remisyonda izlenen, 3-25 yaş arası hastalar (n:98) çalışmaya alındı. Hastalarla 0, 1. ve 3. aylarda görüşülüp, vücut ağırlığı, boy uzunluğu; dijital tartı ile BMI, kas ve yağ ölçümü yapıldı. Her görüşmede 'üç günlük besin tüketim kayıt(BTK)ları' alındı, Bebis 7.2 programıyla analiz edilerek makro/mikro besin ögesi alımları değerlendirildi ve 'Sağlıklı Yeme İndeksi-2015 (SYİ-2015)' puanı ve skorları hesaplandı. 51 puan altı 'kötü diyet' 51-80 ''geliştirilmesi gereken diyet'', 80 üzeri ''iyi diyet'' olarak sınıflandırıldı. İstatistiksel değerlendirme için SPSS v.28 programı kullanıldı. Bulgular: Hastaların %24,5'i lösemi, %21,5'i lenfoma, %13,2'si böbrek tümörü, %12,3'ü beyin tümörü, %9,2'si Langerhans hücreli histiyositoz, %7,1'i yumuşak doku tümörü, %6,1'i karaciğer tümörü, %4,1'i germ hücreli tümör, %1'i kemik tümörü, %1'i nöroblastom nedeniyle tedavi edilmişti. Değerlendirme sırasında tanıdan itibaren 136,3 ±67 (Ort±ss) ay geçmişti. Erkek hasta 50(%51), kız hasta 48(%49) oranındaydı. Primer hastalık tedavisi 78 hasta(%79,6), nüks hastalık tedavisi 20 hasta(%20,4) almıştı. Hastaların ortalama SYİ-2015 değerleri ilk ve ikinci görüşmede ''kötü diyet''(47,8-49,9), son görüşmede ''geliştirilmesi gereken diyet''(51,3) olarak sonuçlandı. Cinsiyet(p=0,3), tanı (p=0,56), anne yaşı(p=0,19), anne eğitim durumu(p=0,86) ve kemoterapi almaların göre(p=0,58) farklılık göstermedi Bu skorlar lösemi grubunda ikinci ve üçüncü görüşmede geliştirilmesi gereken diyet olarak değişti. Solid tümör ve lenfoma grubunda değişiklik görülmedi. SYİ-2015 10 yaş altı hastalarda 50,6 puan, 10 yaş üzerinde 46,8 puan bulundu(p=0,04). İstatistiksel olarak anlamlı olmasına rağmen ''kötü diyet'' sonucu değişmedi. Hastaların tavsiye edilen günlük alımlarına göre enerji ihtiyaçlarının %63'ünü, D vitamininin %9'unu, kalsiyumun %45'ini, demirin %82'sini, çinkonun %96'sını, magnezyumun %84'ünü, fosforun %93'ünü, folik asitin%72'sini karşıladıkları görüldü. Protein(%160), A vitamini(%120), B6 vitamini(%120), B12 vitamini (%180) ve E vitamini(%120) alımları önerilen düzeylerin üzerindeydi. BKİ, 23 hastada(%23,5) düşük,55 hastada(%56,1) normal, 20 hastada(%20,4) yüksek bulundu. Görüşmeler arası BKİ değerlerinde anlamlı değişiklik olmadı(p=0,39). Kas kütlesi 25 hastada(%25,5) normal, 71 hastada düşük(%72,4), 2 hastada(%2,1) yüksek bulundu. Yağ kütlesi 42 hastada(%42,9) normal, 14 hastada(%14,2) düşük, 42 hastada(%42,9) yüksek bulundu. Sonuç: Çocukluk çağı kanseri sağ kalanlarının beslenme durumlarının ayrıntılı değerlendirilerek, eğitim verilerek iyileştirilmeye ihtiyaçları vardır.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to evaluate the anthropometric measurements of the nutritional status of patients surviving childhood cancer. Materials and methods: Patients (n:98) between the ages of 3 and 25, who were treated for malignancy and were observed in remission for at least 6 months after treatment, were included in the study. Patients were interviewed at 0, 1 and 3 months and their body weight and tall stature were determined; BMI, muscle and fat were measured with a digital scale. At each meeting, 'three-day food consumption records (FCR)' were taken and macro/micro nutrient intakes were evaluated by analyzing FCR with the Bebis 7.2 program. 'Healthy Eating Index-2015 (HEI-2015)' scores calculated and classifications were determined with FCRs. Below 51 points were classified as 'bad diet', between 51-80 points as 'diet in need of improvement', and over 80 points as 'good diet'. SPSS 28 program was used for statistical evaluation. Results: 24.5% of the patients had leukemia, 21.5% had lymphoma, 13.2% had kidney tumor, 12.3% had brain tumor, 9.2% had langerhans cell histiocytosis, 7% had 1 was treated for soft tissue tumor, 6.1% for hepatoma, 4.1% for germ cell tumor, 1% for bone tumor, and 1% for neuroblastoma. At the time of evaluation, 136.3 ±67 (Avg±ss) months had passed as of diagnosis. Male patients was 50 (51%) and female patients was 48 (49%). 78 patients (79.6%) received primary disease treatment and 20 patients (20.4%) received recurrent disease treatment. The average SYI-2015 values of the patients were“bad diet”(47.8/49.9) in the first and second interviews, in the last interview it was concluded as 'a diet that needs to be improved' (51.3). There was any differency according to gender (p=0.3), diagnosis (p=0.56), maternal age (p=0.19), maternal education level (p=0.86) and chemotherapy treatment (p=0.58). These scores changed as 'the diet that needed to be improved' in the second and third interviews in the leukemia group. There was no change in the solid tumor and lymphoma groups. SYI-2015 Index was found to be 50.6 in patients under 10 years of age and 46.8 in patients over 10 years of age (p = 0.04). Although it is statistically significant, the 'bad diet' outcome did not change. According to the patients' recommended daily intake, it was provided 63% of the energy needs, 9% of vitamin D, 45% of calcium, 82% of iron, 96% of zinc, 84% of magnesium, 93% of phosphorus and 72% of folic acid. Intakes of protein (160%), vitamin A (120%), vitamin B6 (120%), B12 (180%) and vitamin E (120%) were above recommended levels. According to anthropometric measurements; BMI indexes were found to be low in 23 patients (23.5%), normal in 55 patients (56.1%), and high in 20 patients (20.4%). There was no significant change in BMI values between interviews (p = 0.39). Muscle mass was found to be normal in 25 patients (25.5%), low in 71 patients (72.4%), and high in 2 patients (2.1%). Fat mass was found to be normal in 42 patients (42.9%), low in 14 patients (14.2%), and high in 42 patients (42.9%) Conclusion: The nutritional status of childhood cancer survivors needs to be improved by detailed evaluation and education.