Futbolda yenilenme antrenman stratejilerinin toparlanma süreci üzerindeki etkileri
The effects of regeneration training strategies on the recovery process in football
- Tez No: 1019596
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırmanın amacı, futbol antrenman planlamasında maç sonrası yenilenme antrenmanının uygulama günleri birinci hafta (+2 antrenman protokolü) ve ikinci hafta (+1 antrenman protokolü) açısından kas hasarı üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmaya gönüllü 31 erkek futbolcu katılmıştır. Sporcuların dayanıklılık seviyeleri 30-15 Aralıklı Fitness Testi (IFT) ile; Dar alan oyunları (DAO) yüklenme modeline hazır bulunuşlukları ise dinlenik laktat ölçümü ve karolinska uyku ölçeği uygulanarak belirlenmiştir. DAO yüklenme modelinde dışsal ve içsel yük takipleri, polar team pro marka yelek ve algılanan zorluk düzeyi (AZD) ile izlenmiştir. Akut toparlanma stratejileri olarak soğuk su, aktif toparlanma, foam roller ve pasif toparlanma uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Kas hasarı düzeyleri; yüklenme öncesi, sonrası ile 24, 48 ve 72. saatlerdeki laboratuvar analizleri (kreatin kinaz, laktat dehidrogenaz, alanin aminotransferaz, aspartat aminotransferaz, kreatin kinaz miyokard bandı, troponin) ile belirlenmiştir. Veriler SPSS 26.0 programında analiz edilmiş; normal dağılım göstermemeleri nedeniyle Kruskal-Wallis H, Friedman ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testleri kullanılmıştır. İstatistiki anlamlılık düzeyi olarak kabul edilmiştir (p<0,05). 1. Hafta +2'de (48. saat), CK ve Troponin ilk 48 saat, AST ise 72. saate kadar bazal seviyenin üzerinde yüksek seyretmiştir. CK-MB ve Troponin 24. saatte pik yapmış, ardından 72. saate kadar sistematik bir düşüş (p<0,01) göstermiştir. LDH, 24. saatten itibaren hızla azalarak 72. saatte bazal değerlerin de altına gerilemiştir. ALT ise 48. saatteki geçici artışın ardından 72. saatte yeniden düşmüştür. 2. Hafta +1'de (24. saat), yüklenme sonrası yükselen CK ve CK-MB değerleri ilk 24 saat yüksek kalmış; ancak erken yenilenme antrenmanını takiben 48 ve 72. saatlerde akut şekilde gerileyerek bazal seviye ile farkı anlamsızlaşmıştır (p>0,05). AST ve Troponin değerleri 24. saatten itibaren hızla toparlanmış, Troponin 72. saatte tamamen bazal düzeye geri dönmüştür. Her iki haftanın kendi içindeki değişimleri incelendiğinde; tüm grupta yüklenme sonrası 24. saatte uygulanan yenilenme antrenmanının, 48. saatteki yenilenme antrenmanına kıyasla CK ve LDH biyokimyasal belirteçlerini bazal seviyelere daha hızlı yaklaştırdığı görülmüştür. Sonuç olarak, antrenman planlamasında 24. saatte (+1. gün) uygulanan yenilenme antrenmanının sporcuların toparlanma süreci üzerinde daha etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of post-match recovery training scheduling on muscle damage during football training planning, in terms of the first week (+2 training protocol) and the second week (+1 training protocol). A total of 31 male football players voluntarily participated in the study. The endurance levels of the athletes were determined using the 30-15 Intermittent Fitness Test (IFT), while their readiness for the Small-Sided Games (SSG) load model was evaluated by applying resting lactate measurements and the Karolinska Sleep Scale. External and internal load tracking in the SSG load model was monitored using a Polar Team Pro vest and the Rating of Perceived Exertion (RPE). Cold water, active recovery, foam roller, and passive recovery applications were performed as acute recovery strategies. Muscle damage levels were determined baseline (pre-load), post-load, and at 24, 48, and 72 hours via laboratory analyses (creatine kinase, lactate dehydrogenase, alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase, creatine kinase myocardial band, troponin). Data were analyzed using SPSS 26.0 software; due to non-normal distribution, Kruskal-Wallis H, Friedman, and Wilcoxon Signed-Ranks tests were used. The statistical significance level was accepted as (p<0.05). In Week 1 +2 (48th hour), CK and Troponin remained high above baseline levels for the first 48 hours, while AST remained high up to the 72nd hour. CK-MB and Troponin peaked at the 24th hour and then showed a systematic decrease (p<0.01) up to the 72nd hour. LDH rapidly decreased starting from the 24th hour and dropped below baseline values at the 72nd hour. ALT, after a temporary increase at the 48th hour, dropped again at the 72nd hour. In Week 2 +1 (24th hour), elevated CK and CK-MB values post-load remained high for the first 24 hours; however, following early recovery training, they decreased acutely at 48 and 72 hours, making the difference with baseline levels insignificant (p>0.05). AST and Troponin values recovered rapidly starting from the 24th hour, with Troponin returning completely to baseline level at the 72nd hour.When examining intra-week changes for both weeks, it was observed that recovery training applied at 24 hours post-load across the entire group brought CK and LDH biochemical markers closer to baseline levels faster compared to recovery training applied at the 48th hour.In conclusion, it was determined that recovery training applied at 24 hours (+1st day) in training planning is more effective on the recovery process of athletes.