Eskişehir bölgesinin spora olan yatkınlığı ve öncelikli spor branşları
- Tez No: 9199
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİD ADALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Spor insanların bedenî ve ruhî sağlığını geliştirerek toplumun sosyal bunalımlara kapılmasını önler. Bu sebeble toplumsal faaliyetlerde bu aracı en uygun şekilde kullanmak ve organize edip yaygınlaştırmak temel amaç olarak kabul edilmektedir o Sporun kitlelere götürülme sinde toplumun spora bakış açısını, bu konudaki düşünce yapısını ve sporla ilgili değer yargılarını gözonünde bulundurmak gerekmektedir. Başa rının sağlanması ve geliştirilmesi için ayrıca iklim, bedeni yetenek ve maharetler, tesis ve hizmet kolaylıkları da dikkate alınarak yörelere uygun öncelikli spor dallarının seçilmesi ve teşviki gerekmektedir. Bu çalışmada Eskişehir bölgesinde halkın spora yatkınlığı ve öncelikli spor branşları tespit edilmeye çalışılmıştır. Eldeki çalışmada öncelikli spor dallarıyla, eğitim seviyesi, cinsiyet durumu, yaş kategorileri, işçi-memur durumu, yerli olan ve olmayan halk gibi sosyolojik parametreler arasındaki ilişki incelenmektedir, Genç nüfusa sahip Eskişehir bölgesinde spora olan eğilim oldukça yüksektir. Bunun yanında lisanslı olarak spor faaliyetine katılım ol-dukça düşüktür. Genelde en fasla eğilim futbol branşına olup, eğitim seviyesi yükseldikçe salon sporlarına olan ilginin arttığı tesbit edilmiştir. Bunun sonucu olarak bölgede özellikle futbol, voleybol ve basket bolda yetenekli sporcuların yetişebileceği bir potansiyelin mevcut olduğu tesbit edilmiştir. Ancak bölgedeki kapalı spor salonlarının yetersizliği bunun yanında futbol sahalarının sayısal fazlalığı, salon sporlarına karşı olan ilgiyi düşürmekte ve olumsuz yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sports provides peoples' physical and psychological healty growing, and prevents to have stress. So using this means in a suitable way and organising and making it preva- lant in social activities is accepted as a main purpose, ' Attitudes of people against sports and their point of view, their opinions about sports and their value judge- dents that are related to sports must be considered, To succeed in sports and make it prevelant by consi dering ability, sports facilities, service easiness, it is necessary to choose local priorityly suitable sports branc hes. In this study susceptibility of people to sports and sports branches that are done priorityly in the area of Es kişehir, have been tried to determine. In addition this the relationship between sociological parameters as priorityly sports bronches, education level, sez, age group, worker and officer situations, native or non native people, have been exa mined. In the area of Eskişehir that has very young popula tion, the tendency to sports is very high. Besides this to