Gümüş nanopartiküllerin (Ag-NPs) kuraklık ve iyileşme dönemlerinde yerfıstığı'nın (Arachis hypogaea L.) morfolojik ve fizyolojik değişimleri üzerine telafi edici etkileri
Compensation effects of silver nanoparticles (Ag-NPs) on morphological and physiological changes of peanuts (Arachis hypogaea L.) during drought and recovery periods
- Tez No: 1019620
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER CANAVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, fide döneminde yaşanan kuraklık stresinin etkilerini ve yeniden sulama uygulandığında yerfıstığı bitkilerinin yenilenme kapasitesini morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal olarak incelemektir. Ayrıca kuraklık stresinden önce dört yapraklı dönemde uygulanan gümüş nanopartiküllerinin (Ag-NP'ler), kuraklık koşullarında ve yeniden sulama uygulandığında bitkilerin toparlanmasına yönelik telafi edici etkilerini değerlendirmektir. Araştırma, 12/12 saatlik aydınlık/karanlık fotoperiyot ve 25/20 °C sıcaklık koşulları altında, 5 tekrarlı tesadüf parselleri denem deseni izlenerek, tam kontrollü bir bitki büyüme odasında gerçekleştirilmiştir. Bitkiler, 4 yapraklı aşamaya kadar saksıdaki toprağın su tutma kapasitesine göre %80 oranında sulanmış, ardından bitkilerin diğer yarısı ise %20 oranında olacak şekilde 8 gün boyunca kuraklık stresine maruz bırakılmıştır. Hem iyi sulanan hem de kuraklık stresi altındaki bitkilere 4. yaprak aşamasında Ag-NP'ler uygulanmıştır (0“kontrol”ve 2 mg 100 mL-1). Kuraklık stresinin 8. gününde hem Ag-NP'ler uygulanan ve uygulanmayan bitkilerde morfolojik, fizyolojik ve biyokimyasal parametrelerde ölçümler yapılmıştır. Ölçümler yapıldıktan sonra, kuraklığa maruz kalan bitkilere %80 su tutma kapasitesine ulaşana kadar yeniden sulama yapılmıştır. Yeniden sulama sonrası 2.ci günde tüm parametreler hesaplanmış ve ölçülmüştür. Kuraklık stresi, bitki büyümesini, biyokütle birikimini, bağıl su içeriğini, yaprak alanını, köklerin bağıl su içeriğini ve fotosentetik pigmentleri (Chl 'a', Chl 'b' ve karotenoid) önemli ölçüde azaltırken, bağıl membran geçirgenliğini, prolin, flavonoid, flavonol, fenol, indirgeme gücü, ve SOD düzeyleri artırmıştır. Yeniden sulama, bu özelliklerin deneme boyunca %80 sulama yapılmış olan kontrol grubundaki bitkiler kadar olmasa da özelliklerin bazılarının değerlerinin tekrar yükselttiği görülmüştür. Yeniden sulama ile özellikle Ag-NP'ler uygulanmış bitkilerin prolin, fenolik, flavonol, flavonoid, indirgeme gücü, ve SOD değerleri tekrar azalma göstermiştir. Ayrıca, Ag-NP'lerin uygulanması, büyüme parametrelerini iyileştirerek, daha yüksek bağıl su içeriğini koruyarak ve membran hasarını azaltarak kuraklığın olumsuz etkilerini hafifletmiştir. Bu etkilerin kuraklık koşulları altında daha belirgin olduğu tespit edilmiştir. Sulama rejimi ile Ag-NP'ler uygulaması arasındaki önemli etkileşimler, nanopartiküllere verilen tepkinin su mevcudiyetine bağlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim was to investigate the effects of drought stress during the seedling stage, and examine the recovery capacity of peanut plants with re-irrigation, and evaluate the compensatory effects of silver nanoparticles (Ag-NPs) applied at the four-leaf stage prior to drought stress on plant recovery under drought and with re-watering conditions. The experiment was conducted in a fully controlled plant growth chamber under a 12/12-hour light/dark photoperiod and at a temperature of 25/20°C, using a randomized block design with five replications. The plants were watered to 80% of the soil's water-holding capacity in the pots until the 4-leaf stage; subsequently, half of the plants were subjected to drought stress at 20% for 8 days. Ag-NPs were applied to both well-watered and drought-stressed plants at the 4-leaf stage (0“control”and 2 mg 100 mL⁻¹). On the 8th day of drought stress, morphological, physiological, and biochemical parameters were measured in both Ag-NP-treated and untreated plants. After the measurements were taken, the drought-stressed plants were re-irrigated until they reached 80% water-holding capacity. All parameters were calculated and measured on the second day following re-irrigation. While drought stress significantly reduced plant growth, biomass accumulation, relative water content, leaf area, relative water content of roots, and photosynthetic pigments (Chl 'a', Chl 'b', and carotenoids), it increased relative membrane permeability, proline, flavonoids, flavonols, phenols, reducing power, and SOD levels. Re-irrigation was observed to restore some of these parameters to levels comparable to those in the control group, which received 80% irrigation throughout the experiment, although not to the same extent. With re-irrigation, particularly in plants treated with Ag-NPs, proline, phenolic, flavonol, flavonoid, reducing power, and SOD levels decreased again. Additionally, the application of Ag-NPs mitigated the adverse effects of drought by improving growth parameters, maintaining higher relative water content, and reducing membrane damage; these effects were found to be more pronounced under drought conditions. Significant interactions between the irrigation regime and Ag-NP application indicated that the response to nanoparticles depends on water availability.