Amasya Gök Medrese camii
  1. Tez No: 19181
  2. Yazar: AYNUR ÇELİKCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BEYHAN KARAMAĞARALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Anadolu'da mevcut eserlerimizin pek çoğu hakkında olduğu gibi, Amasya Gök Medrese Camii hakkında yapılan çalışmalar da sınırlıdır. Konu ile ilgili araştırma ve yayınlarda da yapının bilhassa mimari fonksiyonu, tarihlendirilmesi ve banisi ile ilgili tatmin edici malûmat verilmemesi, bizi bu yapıyı incelemeye sevk etmiştir. Kaynak ve arazi çalışmaları sonucunda gerçekleşen araştırmamızda, medrese olduğu ileri sürülen girişteki mekânların medrese odaları olamayacağı, bu mekânların medrese düzeni göstermediği gibi bir medresede bulunması gerekli olan mekanları, form, ölçü ve sayı bakımından da ihtiva etmediği; bu bölümün avlulu kısmı ve yan mekânları ile, bazı zaviyeli camilerin erken bir örneği ola bileceği tesbit edilmiştir. İsminden dolayı yapıya atfedilen vakfiyenin, yapının vakfiyesi olmadığı; dolayısıyle bazı araştırmacıların vakfiyeden yola çıkarak öne sürdüğü tarihin de sağlıklı olamayacağı; 1266-67 (665 H.) yıllarına ta- rihlenen yapının bilhassa türbesinin form ve süslemeleri dikkate alınarak, daha geç bir devre, 13. yüzyıl sonu veya 14. yüzyıl başlarına tarihlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The subject matter of our thesis is“Amasya Gök Medrese Ca mii”, like the case in other buildings of Anatolia, the studies on this building is also very rare and the publications do not include enough information about the architectural function, the date, and the builder of the building. This deficiency has motivated us to chose“Amasya Gök Medrese Camii”as a subject-matter. As a result of our studies which focused on the existing pub lications as well as examinating the building; we have concluded that contrary to the common claims, the places on the north-side entrance of the building cannot belong to a madrasa, since the structural order - form, measurement, the number of the rooms- does not present the characteristics of a madrasa. The building with these places, which in clude the rooms on the west and east-side of the north-entrance and the court, may be the early example of mosque-convent style. We have also concluded that the foundation which has been attributed to the building does not belong to the building and the date (1266-67) determined by the above attribution is not appropriate. By looking at especially the form and the decoration of the tomb, the building can ben dated to the late 13th century or early 14th century.