Malatya ve Adıyaman-Çelikhan çat tüneli güzergahının mühendislik jeolojisi ve hidrojeoloji incelemesi
The Engineering geological and hydrogeological investigation of the line of Çat tunnel, Malatya and Adıyaman-Çelikhan region
- Tez No: 9502
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ CANİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
III.ÖZET (..1 Yüksek Lisans Tezi MALATYA VE ADIYAMAN-ÇELİKHAN ÇAT TÜNELİ GÜZERGAHININ MÜHENDİSLİK JEOLOJİSİ VE HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ İsmet ALAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr.Baki CANİK 1990, Sayfa:74 Jüri: Prof.Dr.Baki CANİK Prof.Dr.Ali ŞAHİNCİ Doç. Dr.Erman ŞAMİLGİL Bu çalışma ile Malatya ve Adıyaman-Çelikhan arasında yapılan Çat tüneli güzergahında yer alan formasyonların jeoloji, hidrojeoloji ve mühendislik jeolojisi özellikleri araştırılmıştır. Çat tüneli, Çat barajı göl alanında toplanacak suyu Malatya yönündeki Kekilcek dereye taşıyacaktır. Tünel güzergahında yapılan sondajlar ve tünelin açılan kesimleri incelenmiş", güzergah boyunca yer alan kayaların gözeneklilik ve duraylılık özelliklerini belirlemek amacıyla yapılan kaya mekaniği deneyleri ve sondajlardaki basınçlı su deneylerinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Sondajlardaki yeraltı su seviyeleri ile tünel güzergahının ilişkisi belirlenmiştir. Tünel güzergahındaki kireç- taşlarından alınan numunelerin karstlaşma ile ilgili jeo'kimya- sal sonuçları değerlendirilmiştir. Yüzeyde ve-tünelin açılmış kesimlerindeki incelemelerle, sondaj verileri de kullanılarak, tünel güzergahında¬ ki kayaların Q(NGI) sınıflaması yapılmıştır. Bu sınıflamalara göre tünel açılması sırasında çıkabilecek sorunlara karşı alınması gereken önlemler ve tahkimat sistemleri belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kaynak, karstlaşma, çatlak sistemleri, geçirimlilik, dayanım, tahkimat sistemleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis u THE ENGINEERING GEOLOGICAL AND HY.DROGEOLOG ICAL INVESTIGATION OF THE LINE OF ÇAT TUNNEL, MALATYA AND ADIYAMAN-ÇELİKHAN REGION İsmet ALAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Baki CANİK 1990, Page: 74 Jury : Prof. Dr. Baki CANİK Prof. Dr. Ali ŞAHİNCİ Assoc. Prof.Dr. Erman ŞAMİLGİL This study includes the geological,' hydrogeological and engineering geological investigation of the formations, exposed along the line of the Çat tunnel. Çat tunnel is constructed between Malatya and Adıyaman-Çelikhan region to transfer the reservoir water of the Çat dam to the Kekilcek stream. The. opened parts of the tunnel were investigated by aid of the drill holes, the result obtained from the rock mechanic experiments to determine the porosity and stability of the lithological' units exposed along the line of the tunnel has been evaluated. The relations between the tunnel line and ground water levels have been determined by using the data obtained from the drill holes. The samples taken from the limestones along the line of the tunnel have been investigated, the geochemical data of the karsti f icaticn process of those samples has been evaluated. The rock Q(NGI) classification was determined by using the data obtained from the surface and opened parts of tunnel and drill holes; the fortification systems have been suggested against the probable problem to be occurred during tunneling. KEY WORDS : Spring, karsti fication, joint systems, permeability, strength, fortification systems.