Konaklama yapılarında akıllı sistemlerin mekânsal entegrasyonu: İnşaat süreci ve iç mimarın rolü
Spatial integration of smart systems in accommodation buildings: The construction process and the role of the interior architect
- Tez No: 1019647
- Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL KAYNAKCI ELİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Konaklama sektörü, misafir beklentilerinin hızla dijitalleşmesi ve küresel sürdürülebilirlik baskılarının artmasıyla birlikte köklü bir dönüşüm sürecine girmiştir. Bu dönüşümün merkezinde akıllı sistemlerin otel yapılarına entegrasyonu yer almaktadır. Mevcut akademik yazın incelendiğinde, bu alandaki araştırmaların büyük çoğunluğunun mühendislik perspektifinden yürütüldüğü; enerji performansı, protokol karşılaştırmaları ve misafir memnuniyeti gibi konulara yoğunlaştığı görülmektedir. Buna karşın akıllı sistemlerin otel iç mekanına fiziksel entegrasyon sürecini, inşaat aşamalarındaki disiplinlerarası koordinasyonu ve bu koordinasyonun mekânsal tasarım kararlarına somut yansımalarını derinlemesine ele alan çalışmalar oldukça sınırlı kalmaktadır. Yukarıda bahsedilen bütün bu nedenler araştırmanın temel motivasyonunu oluşturmaktadır. Bu çalışma, akıllı sistemlerin otel iç mekân tasarımına entegrasyonunu inşaat ve uygulama süreçleri ekseninde incelemeyi, iç mimarın bu süreçteki rolünü ve sorumluluklarını disiplinlerarası bir çerçevede ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada literatür taraması, saha gözlemleri, teknik belge analizleri ve yarı yapılandırılmış uzman görüşmelerinden oluşan çok yönlü bir araştırma yapılmıştır. Vaka çalışması olarak Azerbaycan'ın Gence şehrinde inşaat süreci bizzat izlenen 35 odalı İmaret Oteli seçilmiş; otelin akıllı sistem altyapısına ait orijinal tedarikçi maliyet belgeleri de analiz kapsamına dahil edilmiştir. Bu sayede yalnızca teknik ve mekânsal değil, ekonomik boyutuyla da kapsamlı bir değerlendirme gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulguları, iç mimarın rolünün geleneksel estetik koordinatörlükten disiplinlerarası sistem entegratörlüğüne evrildiğini ortaya koymaktadır. İnşaat sürecinde gerçekleştirilen saha gözlemleri; kablo güzergâhlarından sensör yerleşim koordinatlarına, DND/MUR (Rahatsız Etme / Oda Hizmeti Talebi) panel konumlarından akıllı kilit kasnak boyutlarına kadar tüm teknik kararların mimari tasarımla eş zamanlı olarak planlanmasının şantiyedeki revizyon ihtiyacını ve maliyeti belirgin biçimde azalttığını göstermiştir. Maliyet analizi bulguları ise akıllı sistem yatırımının büyük bölümünü güvenlik altyapısının oluşturduğunu; enerji otomasyonu bileşenlerine yapılan yatırımın ise Nesnelerin İnterneti (IoT) sistemlerinin sağladığı enerji tasarrufu ve operasyonel verimlilik kazanımları sayesinde kısa bir işletme döneminde amorti edileceğini ortaya koymuştur. Tüm bu bulgular; mimar, iç mimar, elektrik mühendisi ve inşaat mühendisinin inşaata başlamadan önce ortaklaşa kullanabileceği disiplinlerarası bir yol haritasına dönüştürülmüş ve çalışmanın somut çıktısı olarak sunulmuştur. Elde edilen sonuçların; tasarımcılar, mühendisler ve otel yatırımcıları için disiplinlerarası bir yol haritası oluşturması ve iç mimarlık eğitimine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The hospitality sector has entered a profound transformation process driven by the rapid digitalization of guest expectations and the intensifying pressures of global sustainability. At the core of this transformation lies the integration of smart systems into hotel buildings. A review of the existing academic literature reveals that the majority of studies in this field have been conducted from an engineering perspective, focusing primarily on energy performance, protocol comparisons, and guest satisfaction. In contrast, studies that examine in depth the physical integration of smart systems into hotel interior spaces, the interdisciplinary coordination required during construction phases, and the tangible reflections of this coordination on spatial design decisions remain considerably limited. All of the aforementioned considerations constitute the fundamental motivation of this research. This study aims to examine the integration of smart systems into hotel interior design through the lens of construction and implementation processes, and to articulate the role and responsibilities of the interior designer within an interdisciplinary framework. The research employs a multifaceted methodology comprising a literature review, field observations, technical document analyses, and semi-structured expert interviews. As a case study, the 35-room İmaret Hotel located in the city of Ganja, Azerbaijan was selected, with its construction process directly observed by the researcher; the original supplier cost documents pertaining to the hotel's smart system infrastructure were also incorporated into the analysis. This approach enabled a comprehensive evaluation not only of the technical and spatial dimensions but also of the economic dimension. The research findings demonstrate that the role of the interior designer has evolved from that of a traditional aesthetic coordinator to that of an interdisciplinary system integrator. Field observations conducted during the construction process revealed that planning all technical decisions concurrently with the architectural design (ranging from cable routing and sensor placement coordinates to DND/MUR (Do Not Disturb / Make Up Room) panel locations and smart lock mortise dimensions) significantly reduces the need for on-site revisions and the associated costs. The cost analysis findings further indicate that security infrastructure constitutes the largest portion of the smart system investment, whereas the investment in energy automation components is expected to be amortized within a short operational period owing to the energy savings and operational efficiency gains provided by Internet of Things (IoT) systems. All these findings have been synthesized into an interdisciplinary roadmap that architects, interior designers, electrical engineers, and civil engineers can collaboratively employ prior to the commencement of construction, presented as the tangible output of this study. The findings obtained are expected to provide an interdisciplinary roadmap for designers, engineers, and hotel investors, and to contribute to the field of interior architecture education.