REKTUM KANSERLİ HASTALARDA NEOADJUVAN TEDAVİ SONRASI PATOLOJİK TAM YANIT OLAN HASTALAR İLE PATOLOJİK TAM YANIT OLMAYAN HASTALARIN RETROSPEKTİF OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ
Retrospective Evaluation of Rectal Cancer Patients with Pathological Complete Response After Neoadjuvant Treatment Versus Those with No Pathological Complete Response.
  1. Tez No: 1019651
  2. Yazar: BERK SERTÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızdaki amacımız neoadjuvan tedavi sonrası rektum kanseri sebebiyle opere ettiğimiz hastalarda patoloji tam yanıt ve patolojik tam yanıt olmayan hastaların survey, hastalıksız sağkalım, lokal nüks ve 5 yıllık sağkalımlarını retrospektif olarak karşılaştırmaktır. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Ocak 2006-Ocak 2017 arası rektum kanseri nedeniyle opere edilen 327 hasta çalışmaya alındı. Hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastalar patolojik tam yanıt ve patolojik tam yanıt olmayan farklı iki gruba ayrıldı. Gruplar demografik olarak cinsiyet, yaş, ek hastalıklar, tümörün yerleşim yeri, ameliyat tipi (Low anterior rezeksiyon (LAR) ve Abdominoperineal Rezeksiyon (APR)), patoloji piyesinin kalitesi, postoperatif hastanede morbidite (clavien-dindo skorlaması), mortalite oranı, 5 yıllık survey, hastalıksız sağkalım, 5 yıllık hastalıksız sağkalım, lokal nüks ve uzak metastaz açısından karşılaştırıldı. BULGULAR: Total olarak 327 hasta opere edildi. Bu hastalardan 136 kadın (%41,6) 191 erkek(%58,4) idi. 197 hastaya (%60,2) LAR,122 hastaya (%37,3) Miles prosedürü ve 8 hastaya diğer operasyonlar uygulandı. Patolojik tam yanıt olmayan 280 hasta; patolojik tam yanıt olan 47 hasta bulunmakta idi. Patolojik tam yanıtlı hastaların yaş ortalaması 61,52 ± 11,92; patolojik tam yanıt olmayan hastaların yaş ortalaması 58,53 ± 1,63 idi. Patolojik tam yanıt olmayan hastaların 117 kadın(%41,8) 163 erkek(%58,2); patolojik tam yanıtı olan 19 kadın (%40,4) 28 erkek (%59,6) idi. Patolojik tam yanıt olmayan hastaların 163 (%58,2) alt rektum, 117 (%41,8) orta rektum; tam yanıt olan 34 (%72,3) alt rektum, 13 (%27,7) orta rektum tümörü idi. Patolojik tam yanıtlı hastalar ve patolojik tam yanıtı olmayan hastalar karşılaştırıldığında yaş, cinsiyet, tümör lokalizasyonu, multivisseral rezeksiyon gerekip gerekmediği, operasyon tipi, tümörün histolojik tipi, lokal nüks, uzak metastaz ve postoperatif komplikasyonlar değerlendirildiğinde istatiksel anlamlı fark saptanmamıştır. İki grup arasında klinik N evresi, klinik T evresi, ıpiyesin mezorektal eksizyon kalitesi (cerrahi kalite), genel ve hastalıksız sağkalım istatiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. SONUÇ: Bu çalışma, rektum kanserli hastalarda neoadjuvan tedavi sonrası patolojik tam yanıtın, hastalıksız sağkalım ve genel sağkalım süreleri açısından önemli bir prognostik gösterge olduğunu ortaya koymaktadır. Patolojik tam yanıt elde edilen hastalarda daha iyi uzun vadeli sonuçlar gözlemlenmiş, ancak bu hastalarda bile lokal nüks ve uzak organ metastazı riskinin tamamen ortadan kalkmadığı anlaşılmıştır. Bu durum, postoperatif takip ve tedavi stratejilerinin önemini vurgulamaktadır. Patolojik tam yanıtı tahmin etmek için klinik ve patolojik faktörlerin yanı sıra mezorektal eksizyon kalitesi gibi parametrelerin dikkate alınması gerektiği sonucuna varılmıştır. Çalışmanın bulguları, gelecekteki araştırmalar ve klinik uygulamalar için değerli bilgiler sunmakta olup, daha kapsamlı çalışmaların yapılması, daha iyi tedavi stratejileri geliştirilmesine olanak sağlayabilir. Bu bağlamda, patolojik tam yanıtı öngörebilecek yeni biyobelirteçlerin araştırılması ve daha uzun takip süreleriyle yapılan prospektif çalışmalar, rektum kanseri tedavisinde önemli ilerlemeler kaydedilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: The aim of this study is to compare the overall survival, disease-free survival, local recurrence and 5-year survival rates retrospectively between patients who achieved pathological complete response (pCR) and those who didn't achieved (non-pCR) after undergoing surgery for rectal cancer following neoadjuvant therapy. MATERIAL AND METHOD: 327 patients who underwent surgery for rectal cancer at Ege University Medical Faculty, Department of General Surgery included in this study. In conclusion, this study demonstrates pathologic complete response (pCR) following neoadjuvant therapy in rectal cancer is an important prognostic sign for both disease-free survival and overall survival. Patients with pCR showed better long-term outcomes, though distant organ metastasis and local recurrence risks were not entirely eliminated, even in these patients. This underscores the importance of follow-up and treatment strategies after the operation. The study suggests that clinical and pathological factors, along with parameters such as mesorectal excision quality, should be considered when predicting pCR. These findings provide valuable data for clinical practice and future research, emphasizing the need for more comprehensive studies to develop better treatment strategies. In this context, research into new biomarkers that can predict pCR and longer follow-up periods prospective studies may contribute to significant advances in the treatment of rectal cancer. January 2006 and January 2017. Patient records were reviewed retrospectively. The two groups (those who achieved pCR and those who did not) were compared demographically (age, sex, comorbidities), tumor location, type of surgery (low anterior resection [LAR] and abdominoperineal resection [APR]), quality of pathological specimens, 5-year overall survival, 5-year disease free survival, postoperative morbidity (Clavien-Dindo classification), mortality rate, disease-free survival, local recurrence and distant metastasis. RESULTS: 327 patients underwent surgery, including 136 women (41.6%) and 191 men (58.4%). LAR was performed in 197 patients (60.2%), the Miles procedure in 122 patients (37.3%), and other surgeries in 8 patients. There were 280 patients without a pathologic complete response (pCR) and 47 patients with pCR. The mean age was 61.52 ± 11.92 years in pCR and 58.53 ± 1.63 years in non-pCR. Among non-pCR patients, 117 (41.8%) were women and 163 (58.2%) were men; in pCR group, 19 (40.4%) were women and 28 (59.6%) were men. In non-pCR group, 163 (58.2%) patients had tumors in the lower rectum and 117 (41.8%) in the mid-rectum; in the pCR group, 34 patients (72.3%) had tumors in the lower rectum and 13 (27.7%) in the mid-rectum. When comparing pCR and non-pCR groups, there was no statistically significant difference in location of tumor, age, gender, the need for multivisceral resection, type of surgery, histological type of tumor, local recurrence, distant metastasis, or postoperative complications. However, there were statistically significant difference between two groups regarding clinical T stage, clinical N stage, mesorectal excision quality (surgical quality), overall survival, and disease-free survival. CONCLUSION: This study demonstrates that a pathologic complete response (pCR) following neoadjuvant therapy in rectal cancer patients is important prognostic sign for both disease-free survival and overall survival. Patients with pCR showed better long-term outcomes, though local recurrence and distant organ metastasis risks were not entirely eliminated, even in these patients. This underscores the importance of follow-up and treatment strategies after operation. The study suggests that clinical and pathological factors, along with parameters such as mesorectal excision quality, should be considered when predicting pCR. The findings provide valuable understanding for clinical practice and future research. In this context, research into new biomarkers that can predict pCR and longer follow-up period studies may contribute to significant advances in the treatment of rectal cancer.