Çoklu regresyon analizi ile mermer ocaklarında kesilebirlik ve delinebilirlik arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between cuttability and drillability in marble quarries using multiple regression analysis
  1. Tez No: 1019653
  2. Yazar: YİĞİT ENTOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kesilebilirlik parametreleri, doğal taşların istenilen boyut ve şekilde kesilmesini kolaylaştırırken, delinebilirlik parametreleri ise kesim işlemleri için gerekli deliklerin açılmasını doğrudan etkilemektedir. Bu özelliklerin optimize edilmesi, üretim hızını artırarak maliyetleri düşürmekte ve malzeme israfını en aza indirerek kaynakların verimli kullanılmasını sağlamaktadır. Bu çalışmada, doğal taşların fiziksel ve mekanik özelliklerinin kesme ve delme hızları üzerindeki etkilerini incelemek ve kesilebilirlik ile delinebilirlik arasındaki ilişkiyi çoklu regresyon analizi ile değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmalar sonucunda, kayaçların fiziksel ve mekanik özelliklerinde görülen değişimlerin kesme ve delme hızları üzerinde farklı oranlarda etkili olduğu, ayrıca, kesme hızı modelinin (R² = 0.707), delme hızı modeline (R² = 0.520) göre daha yüksek açıklayıcılık düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte saha verileri kullanılarak geliştirilen bu modellerin ön fikir vermesi açısından uygulamada kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Cutability parameters facilitate the cutting of natural stones into the desired dimensions and shapes, while drillability parameters directly influence the creation of the holes required for cutting operations. The optimization of these properties increases production rates, reduces costs, minimizes material waste, and ensures the efficient use of resources. This study aims to investigate the effects of the physical and mechanical properties of natural stones on cutting and drilling rates, and to evaluate the relationship between cutability and drillability through multiple regression analysis. The findings revealed that variations in the physical and mechanical properties of rocks affect cutting and drilling rates at different levels. Furthermore, the cutting rate model (R² = 0.707) was found to have a higher explanatory power than the drilling rate model (R² = 0.520). Nevertheless, it was demonstrated that the models developed using field data may be employed in practice as preliminary predictive tools.