Erişilebilir kent kapsamında Niğde ili kentsel açık alanlarında mekânsal erişilebilirliğin analizi
Analysis of spatial accessibility in urban open spaces of Niğde within the scope of the accessible city concept
- Tez No: 1019740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN ÇETİNKALE DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
Özet
Kentlerin tüm bireyler için eşit ve güvenli kullanım olanağı sunması, özellikle engelli bireylerin toplumsal hayata katılımı açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak planlama süreçlerinde erişilebilirlik standartlarının yeterince dikkate alınmaması kentsel alanlarda fiziksel engellerin oluşmasına sebep olmaktadır. Tez çalışmasında, erişilebilir kent kavramı kapsamında Niğde ili kentsel açık alanlarının mekânsal erişilebilirlik düzeyinin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Örneklem alanı olarak, Niğde kent merkezinde yer alan yoğun yaya ve araç trafiğine sahip kentsel ana arterler çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bor Yolu Caddesi, Alparslan Türkeş Bulvarı, Atatürk Bulvarı, Dr. Sami Yağız Caddesi ve Ayhan Şahenk Bulvarını kapsayan çalışma alanlarında yerinde gözlem, ölçüm ve fotoğraflama yöntemi kullanılarak kentsel açık alanların fiziksel erişilebilirlik durumu analiz edilmiştir. Analiz sürecinde, ulusal mevzuat, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) standartları ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın 2020/3 sayılı Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Formları esas alınmıştır. Çalışmalar sonucunda elde edilen veriler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ortamına aktarılarak, çalışma alanına ilişkin engel haritaları oluşturulmuştur. Oluşturulan engel haritaları ile, çalışma alanında yaya kaldırımları, rampalar, yaya geçitleri, hissedilebilir yüzeyler ve kentsel donatı elemanlarında erişilebilirliği kısıtlayan sorunlar olduğunu ortaya koymuştur. Bu tez çalışması, Niğde ili özelinde kentsel açık alanların daha erişilebilir hale getirilmesine katkı sağlaması ve yerel yönetimlerin planlama ve iyileştirme süreçlerine yol gösterici bir kaynak oluşturması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is of great importance for cities to provide equal and safe access for all individuals, particularly in terms of the participation of people with disabilities in social life. However, the failure to adequately consider accessibility standards in planning processes leads to the creation of physical barriers in urban areas. The aim of this thesis is to analyze the level of spatial accessibility of urban open spaces in Niğde Province within the framework of the concept of an accessible city. The study area was defined as the major urban thoroughfares in the Niğde city center that experience heavy pedestrian and vehicular traffic. The physical accessibility of urban open spaces was analyzed in the study areas which include Bor Yolu Street, Alparslan Türkeş Boulevard, Atatürk Boulevard, Dr. Sami Yağız Street, and Ayhan Şahenk Boulevard using on-site observation, measurement, and photography methods. The analysis process was based on national legislation, Turkish Standards Institute (TSE) standards, and the Ministry of Family and Social Services 2020/3 Accessibility Monitoring and Inspection Forms. The data obtained from the study were imported into a Geographic Information System (GIS) environment to create accessibility maps of the study area. These maps revealed issues that limit accessibility in the study area, including pedestrian sidewalks, ramps, crosswalks, tactile paving, and urban infrastructure elements. This thesis is significant in that it contributes to making urban open spaces more accessible, specifically in Niğde Province, and serves as a guiding resource for local governments in their planning and improvement processes.