Playful orientation strategies: Reducing environmental stress in first-year architecture education
Birinci sınıf mimarlık eğitiminde çevresel stresi azaltmaya yönelik oyun temelli oryantasyon stratejileri
  1. Tez No: 1019741
  2. Yazar: UYGAR KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVŞET GÜL ÇANAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Yükseköğretime yeni başlamak, öğrencilerin gelecekteki kariyerlerini şekillendirmede kritik bir rol oynamaktadır. Eğitim ortamlarının sosyal ve fiziksel özellikleri, birinci sınıf öğrencilerinin motivasyonunu ve iyi oluşunu önemli ölçüde etkilemektedir; çünkü bu öğrenciler mekânsal yönelim kaybı, bilişsel aşırı yüklenme ve sosyal izolasyon gibi çevresel stres faktörlerine karşı özellikle hassastır. Bu zorluklar, öğrencilerin yoğun stüdyo kültürü ve üç boyutlu tasarım süreçleriyle doğrudan karşılaştıkları mimarlık eğitiminde daha belirgin hâle gelmektedir. Bu tez, oyun temelli ve etkileşimli bir oryantasyon modelinin çevresel stresi azaltırken birinci sınıf mimarlık öğrencilerinin mekânsal aşinalığını, sosyal etkileşimlerini ve aidiyet duygularını geliştirip geliştiremeyeceğini araştırmaktadır. Çalışma, fakülte binasının rehberli keşfine ve öğrencilerin akademik ile idari toplulukla etkileşimine dayanan yapılandırılmış bir oryantasyon programı önermektedir. Ampirik araştırma, bir vakıf üniversitesinin Mimarlık ve Tasarım Fakültesi'nde gerçekleştirilmiştir. Bir günlük oryantasyon programı kapsamında öğrenciler gruplar hâlinde önceden belirlenmiş mekânları keşfetmiş, akademik ve idari personelle etkileşim kurmuş ve fakülte binası içerisinde küçük ölçekli yerleştirmeleri iş birliği içinde tasarlayıp inşa etmişlerdir. Programın sonunda öğrenciler, uygulamalı yerleştirme projelerinin yanı sıra mekânsal deneyimlerini yansıtan bilişsel haritalar üretmişlerdir. Bulgular, mekânsal keşif ve uygulamalı iş birliğine dayanan oyun temelli oryantasyon stratejilerinin çevresel stresi azaltabildiğini, mekânsal aşinalığı artırabildiğini ve öğrencilerin aidiyet duygusunu güçlendirebildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
A new beginning in higher education plays a critical role in shaping students' future careers. The social and physical characteristics of educational settings significantly influence first-year students' motivation and well-being, as they are particularly vulnerable to environmental stressors such as spatial disorientation, cognitive overload, and social isolation. These challenges become more pronounced in architectural education, where students are immediately confronted with intensive studio culture and three-dimensional design processes. This thesis investigates whether a playful and interactive orientation model can reduce environmental stress while enhancing spatial familiarity, social interaction, and a sense of belonging among first-year architecture students. The study proposes a structured orientation program based on guided exploration of the faculty building and engagement with its academic and administrative community. The empirical research was conducted at a private university's Faculty of Architecture and Design. Within a one-day orientation program, students worked in groups to explore predefined locations, interact with staff, and collaboratively design and construct small-scale installations within the faculty building. At the end of the program, students produced cognitive maps reflecting their spatial experience, besides the hands-on installation projects. The findings demonstrate that playful orientation strategies based on spatial exploration and hands-on collaboration can reduce environmental stress, enhance spatial familiarity, and strengthen students' sense of belonging.