The sociospatial analysis of a hospital building through wayfinding
Bir hastane binasının yön bulma üzerinden sosyomekânsal analizi
  1. Tez No: 1019742
  2. Yazar: BERİL BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVŞET GÜL ÇANAKÇIOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Hastane tesislerinin tasarımı, hastaların ve ziyaretçilerin yön bulma ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Ancak karmaşık düzenlere sahip hastaneler, yön bulmayı zorlaştırarak kullanıcıları çoğu zaman olumsuz etkiler. Bu nedenle, bu çalışma, gerçek bir hastane ile sanal gerçeklik temsilindeki yön bulma etkinliğini karşılaştırarak, kalabalık, tabelalar ve nirengi noktalarının navigasyona etkisini incelemektedir. Bu ipuçlarının, VR modeline göre gerçek hastanede daha etkili yön bulmayı, daha az ve kısa duraksamalarla sağlayacağı varsayılmaktadır. Hedef düğümler, eşgörüş ölçütlerine dayalı mekânsal dizim analiziyle seçilmiştir. Katılımcılar iki gruba ayrılmış ve gerçek ve VR modellenmiş hastane ortamlarında yön bulmayı tamamlamış, stratejilerini sözlü olarak aktarmışlardır. Davranış haritaları oluşturmak için duraksama noktaları, süreleri ve nedenleri kaydedilmektedir. İki gruba uygulanan anket, kalabalık, tabelalar ve nirengi noktalarının yön bulma üzerindeki algılanan etkilerini değerlendirmek amacıyla incelenmektedir. VR koşulunda kalabalık ve tabelalar olmadığından, navigasyondaki rollerini netleştirmek için koşullardaki performans karşılaştırılmaktadır. Araştırma, davranışsal sonuçları hastanede yön bulmayı şekillendiren sentaktik parametrelerle ve mimari tasarım özellikleriyle ilişkilendirmeyi amaçlamaktadır. Bulgular, sanal hastaneye kıyasla, gerçek hastanede yön bulmanın daha kısa rotalar, görünür alanların yoğun kullanımı, tabelalara fazla başvurma ve az, dengeli dağılmış duraksamalarla gerçekleştiğini göstermiştir. Sanal hastanede yön bulma daha çok mekânsal konfigürasyona bağlıdır. Bulgular, iki ortamdaki farklılıkları göstererek gelecekteki hastane tasarımı ve VR uygulamalarını bilgilendirebilir.
Özet (Çeviri)
The design of hospital facilities should address patients' and visitors' wayfinding needs. However, hospitals with complex configurations often negatively affect users by making orientation more difficult. Therefore, this study compares wayfinding efficacy in a real hospital and its virtual reality representation, examining how crowd presence, signage, and prominent landmarks influence navigation. It is hypothesised that these cues enable a more effective wayfinding in the real hospital than in the VR model, with fewer and shorter hesitations. Space syntax analysis is used to select target nodes based on isovist measures. Participants are divided into two groups, and completed wayfinding tasks in both the real and VR-modeled hospital environments, verbally reporting their strategies. Hesitation points, durations, and reasons are recorded to generate behavioural maps. Surveys administered to both groups are evaluated to assess the perceived effects of crowds, signage, and landmarks on wayfinding. Because crowd and signage are absent in the VR condition, performance across conditions is compared to clarify their role in navigation. The research aims to link behavioural outcomes with syntactic parameters and architectural design features that shape hospital wayfinding. The findings showed that compared to a virtual hospital setting, wayfinding in the real hospital involved shorter routes, greater use of highly visible areas, more reliance on signage, and fewer, more evenly distributed hesitations. On the other hand, in the virtual hospital, wayfinding was more dependent on spatial configuration. The findings of the study may inform future hospital design and VR applications by revealing differences between the two settings.