Makine öğrenmesi yöntemleri kullanılarak işletmelerin dijital olgunluk seviyelerinin tahmin edilmesi
Predicting digital maturity levels of enterprises using machine learning methods
  1. Tez No: 1019762
  2. Yazar: CENK HIRÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Dijital dönüşüm süreçleri, işletmelerin rekabetçiliklerini sürdürebilmeleri açısından stratejik bir öneme sahiptir. Bu süreçlerin etkin biçimde yönetilebilmesi için işletmelerin dijital olgunluk seviyelerinin sistematik ve güvenilir yöntemlerle değerlendirilmesi gerekmektedir. Literatürde dijital olgunluk değerlendirmeleri çoğunlukla anketler ve uzman görüşlerine dayalı ölçüm yaklaşımlarıyla ele alınmakta, bu yaklaşımlar genellikle mevcut durumu betimlemekle sınırlı kalmaktadır. Bu tez çalışmasında, gerçek saha verileri kullanılarak işletmelerin dijital olgunluk seviyelerinin makine öğrenmesi yöntemleri ile tahmin edilip edilemeyeceği araştırılmıştır. Çalışma kapsamında keşifsel veri analizi ile birlikte regresyon ve sınıflandırma temelli modeller geliştirilmiş ve karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, dijital olgunluk seviyesinin belirli işletme ve teknoloji göstergelerinden anlamlı bir doğruluk düzeyiyle tahmin edilebildiğini ve bu yaklaşımın karar destek süreçlerinde kullanılabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Digital transformation processes have become strategically important for enterprises to maintain their competitiveness. In order to manage these processes effectively, digital maturity levels of enterprises need to be assessed using systematic and reliable approaches. In the literature, digital maturity assessments are mostly based on surveys and expert evaluations, which primarily focus on describing the current state and provide limited predictive capability. In this thesis, the feasibility of predicting enterprises' digital maturity levels using machine learning methods is investigated based on real-world field data. Exploratory data analysis as well as regression- and classification-based models are employed and evaluated comparatively. The results indicate that digital maturity levels can be predicted with a meaningful level of accuracy using organizational and technological indicators, demonstrating the applicability of data-driven approaches for decision support.