Genç futbolcularda denge performansı ve şut hızı ilişkisi
The relationship between balance and shooting speed in young football players
- Tez No: 1019818
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAL ARSLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç futbolcularda antropometrik parametreler, denge performansı ile şut hızı ilişkisini incelemektir. Araştırmaya Sinop ilinde faaliyet gösteren bir futbol kulübünde lisanslı olarak spor yapan U12–U17 yaş kategorilerindeki toplam 37 erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar yaş gruplarına göre U12–U14 ve U15–U17 olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Araştırma kapsamında sporcuların yaş, boy uzunluğu, vücut ağırlığı ve beden kütle indeksi değerleri belirlenmiştir. Denge performanslarının değerlendirilmesinde Togu Challenge Disc 2.0 dijital denge sistemi, şut hızlarının ölçülmesinde ise Bushnell marka radar cihazı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra normallik analizleri gerçekleştirilmiş, değişkenler arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde Pearson ve Spearman korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma bulguları incelendiğinde, U12–U14 yaş grubunda denge performansı ile şut hızı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadığı belirlenmiştir. U15–U17 yaş grubunda ise şut hızı ile bazı denge parametreleri arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Tüm katılımcılar birlikte değerlendirildiğinde, şut hızının yaş, boy uzunluğu ve vücut ağırlığı gibi antropometrik özelliklerle pozitif yönde ilişkili olduğu görülmüştür. Bununla birlikte denge performansının şut hızını tek başına açıklamada yeterli olmadığı, şut performansının kuvvet, koordinasyon, teknik beceri ve biyolojik olgunlaşma gibi çok sayıda faktörün etkileşimi sonucunda ortaya çıktığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak, genç futbolcularda şut hızının gelişiminde antropometrik özelliklerin önemli rol oynadığı, denge performansının ise özellikle ileri yaş gruplarında teknik performansı destekleyici bir unsur olarak değerlendirilebileceği söylenebilir. Elde edilen bulguların futbol antrenörlerine performans geliştirme programlarının planlanması konusunda katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between balance performance, anthropometric characteristics, and shoot speed in young soccer players. A total of 37 male soccer players aged between U12 and U17, who were actively participating in a licensed soccer club in Sinop, voluntarily took part in the study. The participants were divided into two age groups: U12 U14 and U15–U17. Age, height, body weight, and body mass index values of the participants were recorded. Balance performance was assessed using the Togu Challenge Disc 2.0 digital balance system, while shot speed was measured using a Bushnell radar gun. In addition to descriptive statistics, normality analyses were performed. Pearson and Spearman correlation analyses were used to determine the relationships among the variables. The level of statistical significance was set at p < 0.05. The findings revealed that there was no significant relationship between balance performance and shot speed in the U12–U14 age group. In contrast, significant relationships were identified between shot speed and certain balance parameters in the U15–U17 age group. When all participants were evaluated together, shot speed was found to be positively associated with anthropometric characteristics such as age, height, and body weight. However, balance performance alone was not sufficient to explain shot speed. The results indicated that shot performance is influenced by the interaction of multiple factors, including strength, coordination, technical skills, and biological maturation. In conclusion, anthropometric characteristics play an important role in the development of shot speed in young soccer players, whereas balance performance may be considered a supportive factor for technical performance, particularly in older age groups. It is believed that the findings of this study may contribute to the planning of performance development programs for soccer coaches.