Futbolda takım denge merkezinin fiziksel, fizyolojik ve taktiksel parametrelere göre incelenmesi
Investigation of team centroid distances in soccer according to physical, physiological and tactical parameters
  1. Tez No: 714190
  2. Yazar: GÖKTUĞ ERTETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİTAT KOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın amacı, 4x4, 6x6, 8x8 ve tam saha futbol maçlarında, futbolcuların sahadaki konumlanmalarının, bazı taktiksel, fizyolojik ve fiziksel parametrelere nasıl etki ettiğini incelemektir. Çalışmaya U19 takımında yer alan 20 genç futbolcu (18,5 yaş; 178,5 cm; 66,9 kg; VO2maks 51,63 ml/kg/dk) katılmıştır. Çalışmaya katılan futbolculara ilk gün Yo-Yo AT1 testi uygulanmış ve dayanıklılık seviyelerine göre ölçümlerdeki takımlar oluşturulmuştur. Araştırmanın temel sorusu olan futbolcuların takım denge merkezine uzaklığının ölçüldüğü yoğunluk indeksi yönteminde, tam saha maçlarda futbolcuların takım denge merkezine olan mesafelerinin kinematik verilerdeki değişimi anlamlı biçimde etkilediği ortaya çıkmıştır (p0,05). Sınırlı alan oyunlarında ise yoğunluk indeksinin 4x4 ve 8x8 oyunlarındaki kinematik, fizyolojik, teknik ve taktik parametrelerinin tamamına yakınındaki değişimi etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine how the positioning of the soccer players on the field affects some tactical, physiological and physical parameters in 4x4, 6x6, 8x8 and full-pitch football matches. 20 young soccer players (18,5 years; 178.5 cm; 66.9 kg; VO2max 51.63 ml/kg/min) in the U19 team participated in the study. The Yo-Yo AT1 test was applied to the players participating in the study on the first day and the teams in the tests trough were organized by their endurance levels. In the stretch index method, which is the main question of the research, in which the distance of the football players to the geometric center of the team is measured, it has been revealed that the distance of the football players to the team geometric center in full-field matches significantly affects the change in the kinematic data (p0.05). In the small, medium and large sided games, it was seen that the stretch index did not affect the change in almost all of the kinematic, physiological, technical and tactical parameters in the 4x4 and 8x8 games.