Genç (U-17) erkek futbolculara uygulanan 8 haftalık core antrenmanın şut isabeti, uzun pas isabeti ve top sürme becerisine etkisi
The effect of 8 weeks of core training applied to youth (U-17) male football players on shooting accuracy, long pass accuracy and dribbling skills
  1. Tez No: 751787
  2. Yazar: SURURİ AYTAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH CANİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Spor, Anatomy, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
21. yüzyılın en popüler sporu olan futbol, sporcuların performansının birçok bileşene bağlı olduğu karmaşık bir spordur. Futbolcuların performanslarının iyileştirilmesi futbolcuların fiziksel uygunluklarıyla birlikte antrenman, teknik ve taktiklere bağlıdır. Şut atma, pas verme ve top sürme gibi futbol becerileri genellikle dengesiz vücut pozisyonunda ve doğası gereği dinamik olarak gerçekleştirilir. Core stabilitesi, futbolcunun futbol becerilerini gerçekleştirirken gövdenin dinamik dengesini korumasını sağlamaktadır. Core antrenmanların sporcuların kuvvet, denge ve dayanıklılıkları üzerine etkileri farklı araştırmalarda ortaya konmuş olup, diğer antrenmanlarla birlikte uygulanmasıyla futbolcuların genel olarak performanslarında artışa neden olması beklenmektedir. Bu çalışmanın amacı core antrenmanlarının 17 yaş erkek futbolcuların şut isabeti, uzun pas isabeti ve top sürme becerisi üzerindeki etkilerinin saptanmasıdır. Bu çalışmada 17 yaşındaki erkek futbolculardan 16 gönüllü katılımcı bulunmaktadır. Çalışma grubunda bulunan katılımcı futbolcuların boy değerleri (n=16) 174,44 ± 0,04 cm, vücut ağırlıkları (n=16) 67,81 ± 5,5 kg; olarak belirlenmiştir. Çalışma grubundaki futbolculara sekiz hafta boyunca haftada üç defa core antrenman programı uygulanmıştır. Core antrenmandan önce ve sonra test ölçümleri yapılmış ve kayda alınmıştır. Şut isabeti ve top sürme becerisi testleri Mor-Christian genel futbol beceri testi kullanılmış, uzun pas beceri testi ise araştırmacı tarafından tasarlanmıştır. Ön testin ve son testin sonuçları SPSS 21 programında analiz edilmiş temel tanımlayıcı istatistikler ve Paired Sample t testi yöntemi kullanılarak üç açıdan ön test ve son testlerin sonuçları karşılaştırılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre şut isabeti, uzun pas isabeti ve top sürme becerileri açısından ön test ve son test sonuçları anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır. Bundan dolayı core antrenman 17 yaş grubu erkek futbolcuların şut isabeti, uzun pas isabeti ve top sürme becerilerini olumlu bir şekilde etkilemektedir. Anahtar Kavramlar: Futbolda Core Antrenman, Erkek Futbolcu, Şut İsabeti, Uzun Pas İsabeti, Top Sürme Becerisi.
Özet (Çeviri)
Football, the most popular sport of the 21st century, is a complex sport in which the performance of athletes depends on many components. Improving the performance of football players depends on the physical fitness of the football players as well as training, technique and tactics. Football skills such as shooting, passing and dribbling are often performed in an unstable body position and dynamically in nature. Core stability ensures that the player maintains the dynamic balance of the trunk while performing football skills. The effects of core training on the strength, balance and endurance of athletes have been revealed in different studies, and it is expected that football players will increase their performance in general when applied together with other trainings. The aim of this study is to determine the effects of core training on shooting accuracy, long pass accuracy and dribbling skills of 17 years old male football players. In this study, 16 volunteer participants from 17-years-old male football players took part. The height values (n=16) of the participating football players in the study group were 174,44 ± 0,04 cm, their body weights (n=16) were 67,81 ± 5.5 kg; has been determined. A core training program was applied to the football players in the study group three times a week for eight weeks. Test measurements were made and recorded before and after core training. Shooting accuracy and dribbling skill tests were used in the Mor-Christian general football skill test, while the long pass skill test was designed by the researcher. The pre-test and post-test results were analyzed in the SPSS 21 program, and the results of the pre-test and post-test were compared in three aspects using basic descriptive statistics and the Paired Sample t-test method. According to the findings of the study, pre-test and post-test results differ significantly in terms of shooting accuracy, long pass accuracy and dribbling skills. Accordingly, core training positively affects the shooting accuracy, long pass accuracy and dribbling skills of 17-years-old male football players. Key Concepts: Football, Male Footballer, Core Training, Shooting Accuracy, Long Passing Accuracy, Dribbling Skill.