Beliren yetişkinlerde sanat terapisi uygulamalarının çocukluk dönemi anılarının yeniden işlenmesi ve duygusal uyum düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of art therapy interventions on the re-processing of childhood memories and levels of emotional adjustment in emerging adults
- Tez No: 1019877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÖZDEMİR BİŞKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, çocukluk dönemine ilişkin sınırlı mutluluk/huzur anıları bildiren beliren yetişkinlerin duygusal uyum düzeylerini arttırmak için hazırlanan sanat terapisi programının etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Deneysel desende yürütülen bu çalışmaya, yapılan duyurular neticesinde 210 kişi başvurmuştur. Katılımcı grupları oluşturulurken çocukluk dönemi mutluluk/huzur anıları ön test puanlar ortalamanın altında kalan kişiler seçilmiştir. Daha sonra puan yakınlıklarına göre birbirleriyle eşleştirilerek deney (n=28) ve kontrol (n=32) gruplarına atanmıştır. Deney grubundaki katılımcılar 19-25 yaş aralığında (X̄= 20.50, SS=1.45) iken kontrol grubundaki katılımcılar 18-27 yaş aralığında (X̄ = 21.16, SS = 2.29) bulunmaktadır. Deney grubu, 26 kadın 2 erkek katılımcıdan kontrol grubu ise 30 kadın 2 erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Deney grubuyla dokuz hafta boyunca sanat terapisi uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Bu süre zarfında kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Dönemi Mutluluk/Huzur Anıları Ölçeği, Duygusal Stres Ölçeği, Pozitif ve Negatif Duygu Durum Ölçeği ve Öz-Şefkat Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Ön test, son test ve izleme testleri ile ulaşılan veriler, karma desen ANOVA ve kovaryans analizi (ANCOVA) ile çözümlenmiştir. Analizler, SPSS v27 programı üzerinden yapılmıştır. Bulgular, sanat terapisi programının katılımcıların duygusal stres düzeylerini azaltmada ve pozitif duygu, öz-şefkat düzeylerini arttırmada etkili olduğunu ve bu etkilerin iki buçuk ay sonra alınan izleme ölçümlerinde kalıcılığını koruduğunu göstermiştir. Ayrıca sanat terapi müdahale programı sonrasında katılımcıların çocukluk dönemi yaşantılarını anlamlandırma biçimlerinin olumlu yönde değiştiği ve daha yüksek düzeyde mutluluk/huzur anıları bildirdiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of an art therapy program, designed to enhance the emotional adjustment levels of emerging adults who report limited memories of warmth/safeness during childhood. Following the announcements made, 210 people applied to take part in this study, which was conducted using an experimental design. When forming the participant groups, individuals whose pre-test scores for early memories of warmth/safeness were below the mean were selected. They were then paired with one another according to their score similarities and assigned to the experimental (n=28) and control (n=32) groups. Participants in the experimental group were aged 19-25 (X̄ = 20.50, SD = 1.45), whilst those in the control group were aged 18-27 (X̄ = 21.16, SD = 2.29). The experimental group consisted of 26 female and 2 male participants, whilst the control group comprised 30 female and 2 male participants. Art therapy sessions were carried out with the experimental group over nine weeks. No intervention was administered to the control group during this time. The data collection tools used were the Personal Information Form, Early Memories of Warmth/Safeness Scale, Emotional Distress Scale, Positive and Negative Affect Schedule (PANAS), and the Self-Compassion Scale-Short Form. Data obtained from the pre-test, post-test, and follow-up tests were analyzed using mixed-design ANOVA and Analysis of Covariance (ANCOVA). Analyses were performed using SPSS v27. The findings indicate that the art therapy program was effective in increasing participants' levels of positive affect and self-compassion and decreasing their levels of emotional distress, and that these effects were sustained in the follow-up measurements taken two and a half months later. Furthermore, it was revealed that after the art therapy intervention program, participants' ways of making meaning of their childhood experiences positively changed, and they reported higher levels of memories of warmth/safeness.