Tıp öğrencilerinin elektronik sigara alışkanlıkları ile sağlıklı yaşam davranışları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between electronic cigarette habits and healthy lifestyle behaviors of medical students
  1. Tez No: 1019909
  2. Yazar: AYŞE PELİN BURTAÇKIRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜŞRA KARABEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, tıp fakültesi öğrencilerinin elektronik sigara kullanım alışkanlıkları ile sağlıklı yaşam davranışları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bu doğrultuda, öğrencilerin elektronik sigara kullanım sıklığı, kullanım nedenleri ve bağımlılık düzeyleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki olası ilişkiler ortaya konulması hedeflenmektedir. Elde edilecek bulguların, hem öğrencilere yönelik farkındalık arttırıcı müdahalelerin geliştirilmesine hem de gelecekteki sağlık profesyonellerinin davranışlarının şekillendirilmesine katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri üzerinde yürütülen kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışma 28.11.2025- 30.04.2026 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Veriler, katılımcılara uygulanan anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Anketler; Sosyodemografik Form', 'Penn State Elektronik Sigara Bağımlılığı Endeksi', 'Duyusal Elektronik Sigara Bağımlılığı Ölçeği', 'Sağlıklı ve Sürdürülebilir Yaşam Tarzı Ölçeği'ni içermektedir. Elde edilen veriler istatistiksel analiz SPSS 31.0 programı ile kullanılarak değerlendirilmiş; elektronik sigara kullanımı ile sağlıklı yaşam davranışları arasındaki ilişki uygun istatistiksel testlerle analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan tıp fakültesi öğrencilerinin % 17.2 si sigara, elektronik sigara , tütün ürünleri kullandığı saptanmıştır. Elektronik sigara kullanım deneyimine bakıldığında %36,1'inin deneyimlediği görülmüştür. Son 30 gün içinde ise %13.3 kullandığı belirlenmiştir. Bağımlı oran %12,2 çıkmıştır. Sağlıklı ve Sürdürülebilir Yaşam Tarzı Ölçeği alt boyutları incelendiğinde; fiziksel uygunluk boyutunun ortalamasının 13,58±3,86, zihinsel sağlık boyutunun ortalamasının 10,26±2,98, duygusal sağlık boyutunun ortalamasının 10,43±3,12, manevi sağlık boyutunun ortalamasının 10,39±3,36, çevrecilik boyutunun ortalamasının 26,39±8,00 ve toplumsal bilinç boyutunun ortalamasının 10,59±3,03 olduğu görülmektedir. Ölçeğin toplam puan ortalaması ise 81,64±20,51 olarak belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışmada, elektronik sigara kullanımının tıp fakültesi öğrencilerinde sağlıklı yaşam davranışları ile olumsuz yönde ilişkili olduğu saptanmıştır. Elektronik sigara kullanan öğrencilerin daha düşük sağlıklı yaşam davranışı düzeylerine sahip olduğu görülmüştür. Bu bulgular doğrultusunda, tıp öğrencilerine yönelik farkındalık artırıcı eğitimlerin planlanması ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarının desteklenmesi önerilmektedir. Sigara içilen ortamlardan uzak durulması gerekmektedir. Sağlıklı yaşam davranışları desteklenmelidir. E- sigara ile ilgili yanlış algılar düzeltilmelidir. Yasal denetimler arttırılmalıdır. Bilgiye erişim kanalları güçlendirilmelidir. Risk gruplarına yönelik özel müdahaleler planlanmalıdır. Uzun dönemli çalışmalar planlanmalıdır. Toplumsal bilinç arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the relationship between electronic cigarette use habits and healthy lifestyle behaviors among medical faculty students. In this context, it was aimed to reveal the possible relationships between students' frequency of electronic cigarette use, reasons for use, dependency levels, and healthy lifestyle behaviors. It was also intended that the findings obtained would contribute both to the development of awareness-raising interventions for students and to shaping the behaviors of future healthcare professionals. Materials and Methods: This study was a cross-sectional and descriptive research conducted among students of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine. The study was carried out between 28.11.2025 and 30.04.2026. Data were collected through a questionnaire administered to participants. The questionnaire included the Sociodemographic Form, Penn State Electronic Cigarette Dependence Index, Sensory Electronic Cigarette Expectancies Scale, and Healthy and Sustainable Lifestyle Scale. The obtained data were analyzed statistically using SPSS 31.0 software, and the relationship between electronic cigarette use and healthy lifestyle behaviors was evaluated with appropriate statistical tests. Results: It was determined that 17.2% of the medical students participating in the study used cigarettes, electronic cigarettes, or other tobacco products. Regarding electronic cigarette experience, 36.1% had tried e-cigarettes. In the last 30 days, 13.3% reported use. The dependency rate was found to be 12.2%. When the subdimensions of the Healthy and Sustainable Lifestyle Scale were examined, the mean scores were as follows: physical fitness 13.58±3.86, mental health 10.26±2.98, emotional health 10.43±3.12, spiritual health 10.39±3.36, environmentalism 26.39±8.00, and social awareness 10.59±3.03. The total mean score of the scale was determined as 81.64±20.51. Conclusion: In this study, electronic cigarette use was found to be negatively associated with healthy lifestyle behaviors among medical students. Students using electronic cigarettes had lower levels of healthy lifestyle behaviors. Based on these findings, it is recommended to plan awareness-raising education programs for medical students and to support healthy lifestyle habits. Avoiding smoking environments is necessary. Healthy lifestyle behaviors should be encouraged. Misconceptions about e-cigarettes should be corrected. Legal regulations and inspections should be strengthened. Access to reliable information channels should be improved. Special interventions should be planned for risk groups. Long-term studies should be conducted. Social awareness should be increased.