Yeniliklerle dolu yüzyıldan iki 'yeni' isim Nedim-Levni ve eserlerindeki sevgili figürleri
Two 'new' names from a century filled with novelty: Nedim-Levni and figures of the beloved in their works
  1. Tez No: 101991
  2. Yazar: HÜLYA BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VİCTORİA HOLBROOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET 1 8. yüzyıl Osmanlı şiirinin ve minyatür sanatının yeni gelişim ve atılımlara açık olduğu bir dönemdir. Siyasî hayattaki başarısızlıklar sonucunda devletin bu başarısızlıkların sebebini araştırmak için Batı'ya yönelmesi ve Batı 'da karşılaşılan“yeni dünya”sanatta da yenileşmenin başlamasına yol açar. Yenilik arzusunun temelinde (özellikle de Lâle Devri'nde) dünyevî zevkleri tatma duygusu egemendir. Bu bağlamda, yüzyılın ilk yarısında eserlerini veren şair Nedim ve nakkaş Levnî kendi sanat dallan içinde yaşanan değişikliklerin en önemli temsilcileridir. Toplumun elit kesiminin yapısıyla ilişkili olarak beliren mahrem hayatın dışa açılması minyatür ve şiir sanatını büyük ölçüde etkiler. Ve bu hayat şiirin sözel ifadesi ve minyatürün görselliği içinde canlanır. Ve hem Levnî'nin minyatürlerinde hem de Nedim'in şiirlerinde ortak tema olan gerçekçiliğin ve bireyselliğin açığa çıkmasını sağlar. Levnî bireyselliğini gerçek hayattan aldığı figürleri ayrıntılı olarak resmetmesiyle ortaya koyarken, Nedim de yaşadığı olayları diğer Divan şairlerinden farklı olarak gördüğü ve yaşadığı şekilde dile getirerek bireysel üslûbunu kanıtlar. Bu özellikleriyle birlikte her iki sanatçının sevgili figürlerini bu dünyadan seçmiş olmaları da gerçekçiliklerini ifade etmesi açısından önemlidir. Ve Nedim'in gazellerinde sevgilisinden bahsederken dikkat çektiği kaş, saç, boyun, ağız, dudak gibi öğeler Levnî'nin minyatürlerinde hayat bulur. Bu çalışma ise, Levnî'nin ve Nedim'in kendi sanat dallarına yaptıkları katkıları araştırırken, iki sanatçının ortak özelliklerini saptamayı amaç edinmiştir. anahtar sözcükler: Nedim, Levnî, görsel, sözel m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TWO“NEW”NAiMES FROM A CENTURY FILLED WITH NOVELTY: NEDİM-LEVNÎ AND FIGURES OF THE BELOVED IN THEIR WORKS The 18th century is a period open to new developments and advances in Ottoman poetry and miniature art. Due to failures in political life, the state turned to the West and encountered a“New World,”thereby paving the way for a renewal in art. The principal reason for this longing for novelty (especially in the Tulip Period) is a desire to experience worldly pleasures. In this context, the poet Nedim and the miniaturist Levnî, who produced their works in the first half of the century, are the most important representatives of changes occurring within their respective fields of art. The increasing visibility of private life, as it was expressed in the structure of society's elite, significantly influenced poetry and miniature art. Private life comes to life, so to speak, visually within miniatures and verbally in poems, and it leads to the appearance of realism and individualism, themes common to both Levnî and Nedim. Whereas Levnî creates his individualism by painting detailed figures taken from real life, Nedim establishes his style by expressing his experiences as he saw and lived them without embellishment, which is what made him different from other Divan poets. In addition to these characteristics, it is important to note, from the perspective of realism, that figures of beloved in both artists were selected from real life. Furthermore, elements such as eyebrows, hair, nose, mouth, lips, which Nedim highlights while speaking of his beloved in his gazels, find life in Levnî's miniatures. The purpose of this study is to determine characteristics common to both artists, while examining the contributions each artist made to his respective field. keywords: Nedim, Levnî, visual, verbal IV