Örgütsel narsisizm ve okul yöneticilerinin glokal liderlik davranışları arasındaki ilişki: Karma yöntem araştırması
The relatıonshıp between organızatıonal narcıssısm and school admınıstrators' glocal leadershıp behavıors: A mıxed method research
- Tez No: 1019921
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, okul yöneticilerinin algılarına göre eğitim örgütlerinde örgütsel narsisizm ile glokal liderlik davranışları arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı açıklayıcı ardışık karma yöntem deseni çerçevesinde tasarlanmıştır. Araştırmanın nicel boyutundaki örneklemi, 2024-2025 ve 2025-2026 eğitim öğretim yılında Afyonkarahisar İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı kamu okullarında görev yapan ve basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 110 okul yöneticisinden ve nitel çalışma grubu ise bu örneklem içerisinden seçilen yöneticilerden oluşturulmuştur. Veri toplama araçları olarak Örgütsel Narsisizm Ölçeği (Hamedoğlu ve Potas, 2012) ile Çok Boyutlu Glokal Liderlik Ölçeği (Erçetin ve diğerleri, 2011) kullanılmış, demografik bilgiler kişisel bilgi formu aracılığıyla elde edilmiş ve nitel veriler yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Verilerin dağılımı incelenmiş, normallik varsayımının sağlanmadığı belirlenmiş ve uygun analiz teknikleri kullanılmıştır. Nicel bulgular, örgütsel narsisizmin glokal liderlik davranışlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğunu ve varyansın yaklaşık %19'unu açıkladığını göstermiştir. Nitel bulgular, okul yöneticilerinin katılımcı ve demokratik bir yönetim anlayışını benimsediklerini, açık iletişim ve güven ortamını önemsediklerini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca yöneticilerin başarıları görünür kılma, motivasyonu artırma ve aidiyet duygusunu güçlendirme yönünde uygulamalar gerçekleştirdikleri ve eleştiriyi çoğunlukla gelişim fırsatı olarak değerlendirdikleri belirlenmiştir. Bununla birlikte, zaman zaman yöneticilerin narsistik eğilimler gösterebildikleri ancak bu durumun genellikle okul kültürü ile dengelendiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yerel ihtiyaçlar ile küresel yaklaşımlar arasında denge kurma çabalarının glokal liderlik davranışlarının önemli bir boyutunu oluşturduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, örgütsel narsisizmin uygun düzeylerde kaldığında okul yöneticilerinin liderlik süreçlerine katkı sağlayabildiğini ve glokal liderlik davranışları ile anlamlı bir ilişki içerisinde olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between organizational narcissism and glocal leadership behaviors in educational organizations based on school administrators' perceptions. The research was conducted using an explanatory sequential mixed methods design integrating quantitative and qualitative approaches. The quantitative sample consisted of 110 school administrators working in public schools affiliated with the Ministry of National Education in Afyonkarahisar during the 2024–2025 and 2025–2026 academic years, selected through simple random sampling. The qualitative study group was formed from participants within this sample. Data were collected using the Organizational Narcissism Scale (Hamedoğlu & Potas, 2012), the Multidimensional Glocal Leadership Scale (Erçetin et al., 2011), a personal information form, and semi-structured interviews. Since the data did not meet the normality assumption, nonparametric statistical techniques were employed. Quantitative findings indicated that organizational narcissism significantly predicts glocal leadership behaviors and explains approximately 19% of the variance. Qualitative findings revealed that school administrators generally adopt participatory and democratic management approaches characterized by open communication and trust. Administrators implement practices that enhance motivation, strengthen belonging, and make achievements visible, while criticism is largely viewed as an opportunity for improvement. Although more centralized management behaviors may emerge during periods of crisis and high workload, narcissistic tendencies are generally balanced by a strong school culture. Furthermore, balancing local needs with global perspectives was identified as a key component of glocal leadership. Overall, the findings suggest that organizational narcissism, when maintained at appropriate levels, may contribute positively to leadership processes and is significantly associated with glocal leadership behaviors.