Bursa'nın Kültürel Mirasının Web CBS ile Analizi
Analysis of Bursa's cultural heritage using web GIS
  1. Tez No: 1019923
  2. Yazar: MERVE TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEYZA USTAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Bursa ilinin kültür coğrafyası kapsamında sahip olduğu somut kültürel miras değerleri, kültürel coğrafyanın temel kavramlarından biri olan“kültürel coğrafi görünüm”yaklaşımı çerçevesinde analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında Bursa ili genelinde belirlenen 155 somut kültürel miras unsurunun mekânsal dağılışı incelenmiş ve bu miras ögelerinin Web Tabanlı Coğrafi Bilgi Sistemleri (Web CBS) aracılığıyla tek bir platformda turistlerin kullanımına sunulması amaçlanmıştır. Ayrıca, şehir merkezi dışında kalan ilçelerdeki kültürel miras alanlarının görünürlüğünü artırmak amacıyla Network (Ağ) Analizi yöntemi kullanılmıştır. Çalışma alanı olarak Marmara Bölgesi'nde yer alan Bursa ili seçilmiştir. Bursa'nın tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapması, zengin kültürel mirasa sahip olması ve Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden biri konumunda bulunması, araştırma alanının belirlenmesinde etkili olmuştur. Araştırmada ulaşım ağı, idari sınırlar ve Sayısal Yükseklik Modeli (DEM) gibi veriler, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde ArcMap, ArcGIS Online ve Excel programlarından yararlanılmıştır. Elde edilen bulgular, tarihi ve kültürel alanlar ile müzelerin büyük ölçüde Bursa şehir merkezinde mekânsal kümelenme gösterdiğini, doğal turistik alanların ise özellikle Uludağ çevresi ve yüksek kesimlerde yoğunlaştığını ortaya koymuştur. Ayrıca, ulaşım ağının gelişmiş olduğu Bursa'da şehir merkezi dışında kalan ilçelerde de önemli tarihi, kültürel ve doğal turizm alanlarının bulunduğu belirlenmiştir. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen rota analizi ile alternatif günübirlik turizm rotaları oluşturulmuştur, bu rotaların duraklar arası mesafesi OD Cost Matrix analizi ile hesaplandı ve servis alan analizi ile rotanın erişilebilirliği analiz edilmiştir. Rotaların turistik yoğunluğun farklı ilçelere yayılmasına katkı sağlayarak sürdürülebilir turizm planlamasına bilimsel bir altyapı sunacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the tangible cultural heritage assets of Bursa province within the scope of cultural geography were comprehensively analyzed framework of the“landscape/geographical appearance”approach, which constitutes one of the fundamental concepts of cultural geography discipline. The spatial distribution of 155 tangible cultural heritage elements identified across Bursa was meticulously examined, aiming to present these heritage items to tourists on a unified platform via Web-Based Geographic Information Systems (Web GIS) technologies. Additionally, Network Analysis methodology was utilized to increase the visibility of cultural heritage areas located in districts outside the city center. The rich historical background of hosting various civilizations throughout history and its strategic position as a major tourism center in Türkiye were highly influential in selecting Bursa as the specific study area. Transportation networks, administrative boundaries, and Digital Elevation Model (DEM) data were processed using advanced GIS techniques. Analysis processes were successfully conducted using ArcMap, ArcGIS Online, and Excel software. The empirical findings revealed that historical-cultural areas and museums exhibit a significant spatial clustering in Bursa's city center, whereas natural tourist attractions are heavily concentrated around Mount Uludağ and high-altitude areas. As part of the study, alternative daily tourism routes were generated via route analysis; the distances between stops on these routes were calculated using OD Cost Matrix analysis, and their accessibility was evaluated through service area analysis. It is evaluated that these routes will provide a rigorous scientific infrastructure for sustainable tourism planning by contributing to the dispersion of tourist density to different districts.