Islamist women in the post 1980s modern Turkey: Ambivalent resistance
1980 sonrası modern Türkiye'de islamcı kadınlar: Kararsız direniş
- Tez No: 102000
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TAHİRE ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Religion, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET 1980 SONRASI MODERN TÜRKİYE'DE İSLAMCI KADINLAR: KARARSIZ DİRENİŞ Ahu Tatlı Master, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Tez Yöneticisi: Doç.Dr. Tahire Erman Ocak 2001 Bu tez 1980 sonrası Türkiye' sindeki İslamcı kadınları incelemektedir. 1980 sonrası İslamcı harekette yer alan İslamcı kadınlar, İslamcı ve Laikçi ideolojiler arasındaki mücadelenin nesneleri haline gelmişlerdir. Artan kamusal görünürlüklerine rağmen görünmez kılınmaya ve sessizlertirilmeye çalışılmışlardır. İslamcı kadınlar geleneksel yaşam biçimlerini reddederken, kamusal alanda varolmak ve bir özne konumuna sahip olmak için de mücadele vermektedirler. Kendilerine hem İslamcı ve hem de laikçi ataerkilik tarafından dayatılan 'ideal kadınlık' modellerine direnmektedirler. Ancak bu direniş süreci ve sonucunda ortaya çıkan kimlik ve yaşam biçimleri, islamcı ve laikçi ideolojiler arasındaki çatışmadaki belirsiz/çelişik konumlandırılmalarından dolayı pek çok ikilem ve çelişki barındırmaktadır. Bu tezde, İslamcı kadınların hem söylem, hem de eylem düzeyinde geliştirdikleri yaşam ve direniş stratejileri göz önüne alınarak, 1980 sonrası
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ISLAMIST WOMEN IN THE POST- 1980S MODERN TURKEY AMBIVALENT RESISTENCE Ahu Tatlı M. A. Department of Political Science and Public Administration Supervisor: Assis. Prof.Dr. Tahire Erman January 2001 This thesis analyzes the situation of Islamist women in the post-1 980's Turkey. Islamist women who have participated in the Islamist movement of the post-1980's, have become the objects of the struggle between the Islamist and secularist ideologies. Despite their increasing public visibility, they have been rendered invisible as active subjects, and attempted to be silenced. Islamist women are actively struggling for their presence in the public sphere and for holding active subject position, while rejecting the traditional ways of life. They are resisting to the stereotypes of the 'ideal womanhood' imposed on them by both to the secularist and Islamic patriarchy. However, this process of resistence, and the resultant identities and ways of life are full of contradictions and dilemmas stemming from the 111