The Church at Choma (Hacımısalar, Elmalı-Antalya) and its materials
Choma Kilisesi (Hacımusalar Höyük, Elmalı-Antalya) mimarisi ve buluntuları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 102001
  2. Yazar: SUNA ÇAĞAPTAY ARIKAN
  3. Danışmanlar: DR. JEAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Sanat Tarihi, Archeology, Art History
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
in CHOMA KİLİSESİ (HACIMUSALAR HOYUK, ELMALI- ANTALYA) MİMARİSİ VE BULUNTULARI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Çağaptay Arıkan, Suna Yüksek Lisans, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü Danışman: Dr. Jean Öztürk Ağustos 2001 ".-. Bu çalışmada 1998-2000 Hacımusalar Höyük (antik kaynaklara göre Choma) kazı sezonlarında günışığına çıkarılmış olan kilise yapılarından bahsedilmektedir. Höyükte, aym alanda üstüste inşa edilmiş okrak saptanmış üç kilise yapısı bulunmuştur. Bunlardan kronolojik olarak erken olanı üç konçlu bir şapel yapısına sahip olan bazilikadır. Bu yapıyı üç konçlu bir kilise yapısı izlemektedir. Sonuncusu ise kare içinde haç planına sahip olan küçük bir kilisedir. Yapıların planlan değerlendirilirken, tartışmaya kazılar sonucunda ele geçirilen buluntular ki bunlar mimari parçalar, duvar resimleri, mozayik taban ve parçaları, liturji malzemeleri ve seramik parçalan da dahil edilmiştir. Bu malzeme aynı zamanda gerek Likya gerekse başka bölge ve şehirlerden gelen malzemelerle kıyaslanmış, değerlendirilmiş ve bu bulgular ışığı altında tarihlenerek Anadolu'da Bizans döneminde ait olduğu bütünlüğe oturtulmaya çalışılmıştır. Tartışma ve değerlendirmeler esnasında kırsal veya küçük kent kiliselerinde saptamaya alışkın olmadığımız duvar resi^eri ve mozayik tabanlann önemli bir yer tuttuğunu eklemeliyiz. Çalışma esnasında, gerek değinilen konular üzerine yayımlanmış malzemenin azlığı, gerekse sahadaki kazının hâlâ sürmesinden kaynaklanan güçlükler olsa da bu çalışmanın Choma şehrinin ve Likya Bölgesinin Hristiyanlık döneminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacak bir adım olması ümit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
I) ABSTRACT THE CHURCH AT CHOMA (HACIMUSALAR HÖYÜK, ELMALI- ANTALYA)AND ITS MATERIALS Çağaptay Ankan, Suna Master, Department of Archaeology and History of Art Supervisor: Dr. Jean Oztiirk August 2001 This thesis evaluates the evidence for the churches that have been excavated between 1998 and 2000 on the mound of Hacımusalar Höyük in the Elmalı plain in northern Lycia, a site that has been identified with the Choma known from ancient documentary sources. Three churches have been identified, constructed consecutively in the same location on the mound, the first a basilica with a triconch chapel, the second a triconch church, and the third a small church that has basically a cross-in- square plan. The plans of the churches are discussed, as well as their architectural decoration, wall paintings, mosaics, liturgical objects and pottery, using comparative material from other sites in Lycia and elsewhere to attempt to date the structures and place them within their context in Byzantine Anatolia. Of particular significance are the wall paintings and mosaics, which rarely survive in provincial churches. Despite the limitations posed mainly by the lack of published comparanda and the fact that the excavation is not yet completed, it is hoped that the presentation and discussion of this material will be a step towards a better understanding of the Byzantine period and Christianity in Choma, Lycia and the provinces in general.