Adölesanlara verilen web tabanlı cinsel eğitim ve danışmanlığın cinsel eğitime yönelik tutum ve bilgi düzeyine etkisi
The effect of web-based sexual education and counseling provided to adolescents on attitudes toward sexual education and level of sexual health knowledge
- Tez No: 1020001
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN TİMUR TAŞHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
Özet
Amaç: Araştırma, adölesanlara verilen web tabanlı cinsel eğitim ve danışmanlığın cinsel eğitime yönelik tutum ve bilgi düzeyine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve metot: Araştırma ön test son test randomize kontrollü deneme modeli olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Siirt il merkezindeki iki devlet lisesinin 11. sınıfında öğrenim gören adölesanlar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerini sağlayan 191 adölesan oluşturmuştur. Araştırmada veriler Aralık 2024- Haziran 2025 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, CEYTÖ ve CSBT kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada deney grubundaki adölesanlara araştırma için oluşturulan web sitesi üzerinden 8 hafta süren video temelli cinsel eğitim ve danışmanlık verilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol grubundaki adölesanlara ön test veri toplama formları uygulandıktan 8 hafta sonra CSBT son testi, 12 hafta sonra CEYTÖ son test uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada deney grubundaki adölesanların CEYTÖ son test puan ortalamaları kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuş olup deney grubundaki adölesanların cinsel eğitime yönelik tutumlarının daha yüksek olduğu saptanmıştır (p<0.001). Ayrıca CEYTÖ'nün cinsel sağlığa ilişkin görüşler ve cinsel eğitimin yararlarına ilişkin görüşler alt boyutlarının puan ortalamaları kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuştur (p=0.001). Araştırmada son testte deney grubundaki adölesanların CSBT puan ortalamaları kontrol grubuna göre daha yüksek bulunmuş olup cinsel sağlık bilgi düzeyinin arttığı saptanmıştır (p<0.001). Sonuç: Araştırmada cinsel eğitim ve danışmanlığın adölesanların cinsel eğitime yönelik tutumlarını olumlu yönde geliştirdiği ve cinsel sağlık bilgi düzeyini artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of web-based sexual education and counseling on adolescents' attitudes toward sexual education and their level of sexual health knowledge. Materials and methods: This study was designed as a randomized controlled trial with a pretest–posttest design. The population consisted of 11th-grade adolescents attending two public high schools in the city center of Siirt, Türkiye. The sample included 191 adolescents who met the inclusion criteria. Data were collected between December 2024 and June 2025 using the Personal Information Form, ASTSE, and SHKT. Adolescents in the intervention group received video-based sexual education and counseling through a study-specific website for eight weeks. The SHKT posttest was administered eight weeks after the pretest, and the ASTSE posttest was administered 12 weeks after the pretest in both groups. Results: The mean ASTSE posttest scores of adolescents in the intervention group were significantly higher than those of the control group, indicating more positive attitudes toward sexual education (p<0.001). In addition, the mean scores of the views on sexual health and views on the benefits of sexual education subscales of the ASTSE were significantly higher in the intervention group than in the control group (p=0.001). The mean SHKT posttest scores of adolescents in the intervention group were also significantly higher than those of the control group, demonstrating an increase in sexual health knowledge levels (p<0.001). Conclusion: Web-based sexual education and counseling improved adolescents' attitudes toward sexual education and increased their sexual health knowledge levels.