Inversion of the male gaze in Portrait of a Lady on Fire, Corsage and Little Women
Portrait of a Lady on fire, corsage ve Little Women'da erkek bakışının tersine çevrilmesi
- Tez No: 1020136
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema ve Televizyon Bilim Dalı
Özet
Bu tez, 2010 sonrasında kadın yönetmenlerin çektiği dönem filmlerinde erkek bakışının nasıl yıkılabildiğine ve erkek bakışın karşısında yeni anlatım tekniklerinin nasıl oluşturulabildiğine odaklanmaktadır. Tezde yer alan üç yönetmen ve onların üç filmi hem dönemleri hem de hikâyeleri itibarıyla kadınların baş rollerde olduğu filmlerdir. Bu filmler Céline Sciamma'nın Portrait of a Lady on Fire'ı, Marie Kreutzer'in Corsage'ı ve Greta Gerwig'in Little Women'ıdır. Bu filmlerde sosyal dinamiklere, dönemin ruhuna tezat olacak şekilde kadınların özne konumlarının altı çizilmiş ve karakterlerin sinemadaki yerleri bu filmler içinde eril bakışın dışından seslenmiştir. Bu nedenle bu filmlerde, yönetmenlerin kadın bakışı eril bakışın ötesine taşıyan bir üslup görülmektedir. Bu tezin dönem filmleri çerçevesinde yazılması filmlerin hikâyelerinin geçtiği dönemlerde kadınların erkekler nazarında görüldüğü yerler ve rollerle de ilgilidir. Böyle sınırlandırılmış ve katı bir şekilde konumlandırılmış cinsiyet rollerinin dışından bir özne olarak varlıklarını sürdürmeye çalışan kadınların hikâyeleri bu tezde bahsi geçen üç yönetmenin yönetmenliğiyle bu üç filmde eril bakışı değiştirmiş ve yerine kadın bakışla kurulan görsel bir dil yaratmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on how the male gaze has been deconstructed and how new ways of expression have been created in period films directed by women after 2010. The three directors and their three films examined in this study are productions in which women occupy the leading roles, both in terms of their historical settings and their narrative structures. These films are Portrait of a Lady on Fire by Céline Sciamma, Corsage by Marie Kreutzer and Little Women by Greta Gerwig. In these films, the subject positions of women are emphasized in ways that at times stand in contrast to the social dynamics and the zeitgeist of the periods depicted, and the cinematic presence of the characters is constructed from a perspective outside the boundaries of the male gaze. Accordingly, these films exhibit a stylistic approach through which the directors' female gaze extends beyond the conventions of the male gaze. Situating the thesis within the framework of period films is also related to the positions and roles attributed to women by men in the historical periods in which the narratives take place. The stories of women who attempt to sustain their existence as subjects beyond rigid and narrowly defined gender roles transform the male gaze in these three films through the directorial approaches of the filmmakers discussed, replacing it with a visual language grounded in the female gaze.