Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocukların ortak dikkat becerilerinin göz izleme yöntemiyle değerlendirilmesi
Evalution of joint attention abilities in children with attention deficit hyperactivity disorder with an eye tracking technique
  1. Tez No: 525406
  2. Yazar: RAHİME DUYGU TEMELTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRİM GÜNAY KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) olan çocuklarda otistik özelliklerin araştırılarak göz izleme yöntemiyle ortak dikkat becerilerinin (cevap verme) değerlendirilmesi ve tipik gelişim gösteren çocuklarla karşılaştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamıza Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı polikliniğine başvuran ilk kez Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısı konmuş 6-10 yaş arasındaki ilkokul çağı 31 erkek çocuk ve yaş, cinsiyet açısından eşleştirilmiş tipik gelişim gösteren 30 erkek çocuk dahil edilmiştir. Klinisyen tarafından Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu- Türkçe Versiyonu yarı-yapılandırılmış tarama görüşmesi yapılmıştır. DEHB tanısı DSM-5 tanı ölçütlerine göre çocuk ve ergen psikiyatrisi tarafından klinik görüşme sırasında konmuştur. Sosyodemografik bilgi formu, Çocuk Davranış Değerlendirme Ölçeği Ebeveyn Formu/6-18 yaş (ÇDDÖ/6-18) , Conners Ebeveyn Değerlendirme Ölçeği- Yenilenmiş Uzun Form (CEDÖ-YU), Sosyal Cevaplılık Ölçeği (SCÖ) ebeveynler tarafından doldurulmuştur. Çocukların zeka düzeyi Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-IV ile belirlenmiştir. Her iki gruptaki çocukların ortak dikkat (cevap verme) becerileri göz izleme yöntemiyle Ankara Üniversitesi Dilbilim Bölümü laboratuvarında değerlendirilmiştir. Ortak dikkate cevap vermenin incelenmesi amacıyla ilişkili olan/olmayan, kız/erkek videoları bilgisayar ekranında herhangi bir görev verilmeden gösterilmiştir. Ekranda videodaki çocukların baktıkları hedef bölge, yüz, ağız ve göz bölgeleri ilgi alanları olarak belirlenmiştir. Gruplarda ilgi alanlarına bakış süresi ve ilk sabitleme süresi incelenmiştir. Ölçek ve testlerin istatistiksel değerlendirme ve analizleri IBM SPSS 24.0 kullanılarak yapılmıştır. Göz izleme verileri SMI iView X™ sistemi ile 500 Hz olarak kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE: The aim of this study is to investigate autistic traits linked to responding joint attention abilities using eye tracking technique in children with Attention Deficit Hyperactivity disorder, and to compare children with typical development. METHOD: Male primary school children aged between 6-10 years with ADHD (n=31) were first diagnosed in Ankara University Faculty of Medicine Child and Adolescent Psychiatry polyclinic and 30 typically developing children matched for age and gender were included in our study. A semi-structured interview was conducted with Kiddie Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children-Present and Lifetime Version. With a clinical interview, a child and adolescent psychiatrist diagnosed ADHD according to DSM-5. Sociodemographic Data Form, Child Behaviour Check List Parent Form For Ages 6-18 (CBCL/6-18), Conners Parent Rating Scale-Revised Long Form (CPRS-R/L), Social Responsiveness Scale (SRS) were completed by parents. Intelligence levels of children were assessed with Weschsler Intelligence Scale for Children-IV. Responding Joint Attention (RJA) abilities in children of two groups were evaluated by an eye tracking system in Ankara University Department of Linguistics Laboratory. Congruent/incongruent and male/female children videos were displayed on the computer screen without any task with the aim of examining RJA. Gaze to the target and face, eye, mouth regions of children in the videos were determined as area of interests (AOIs) within the screen. Dwell times and first fixation durations per AOIs were measured. Statistical evaluations and analyses of tests and scales were performed using IBM SPSS 24.0. Eye tracking datas were recorded at 500 Hz using SMI iView X™ systems. A p value of