The effect of organizational loneliness on employee creativity and the moderating role of ethical leadership
Örgütsel yalnızlığın çalışan yaratıcılığı üzerindeki etkisi ve etik liderliğin düzenleyici rolü
  1. Tez No: 1020135
  2. Yazar: AMINA CHAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET ERKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, örgütsel yalnızlığın çalışan yaratıcılığı üzerindeki kritik etkisini araştırırken, etik liderliğin bu etkileri hafifletmedeki düzenleyici etkisini de inceliyor. Modern iş yerleri giderek hibrit ve uzaktan çalışma modellerini benimsedikçe, ortaya çıkan sosyal ve duygusal izolasyon, yenilik ve rekabet avantajı için önemli bir engel haline gelmiştir. Araştırma, nicel bir yaklaşım kullanarak, yaratıcı ve uluslararası ajanslardaki 200 çalışandan elde edilen verileri analiz etti. Bulgular, iş yeri yalnızlığı ile yaratıcı çıktı arasında güçlü bir negatif korelasyon olduğunu doğrulamakta ve izolasyonun, yeni fikirler üretmek için gerekli olan içsel motivasyonu ve bilişsel esnekliği ciddi şekilde bozduğunu ortaya koymaktadır. Önemli olarak, çalışma, dürüstlük, adalet ve çalışan refahına yönelik gerçek bir ilgi ile karakterize edilen etik liderliği güçlü bir tampon olarak tanımlamaktadır. İstatistiksel sonuçlar, yüksek etik liderliğe sahip ortamlarda, yalnızlığın yaratıcılık üzerindeki zararlı etkilerinin önemli ölçüde nötralize edildiğini göstermektedir. Dahası, etik liderliğin, güven ve psikolojik güvenlik kültürü oluşturarak iş yeri izolasyonunun genel hissini doğrudan azalttığı bulunmuştur. Bu sonuçlar, kuruluşlar için pratik bir yol haritası sunarak, etik liderlik gelişimine yatırım yapmanın, izole edici ortamları iş birliğine dayalı yenilik merkezlerine dönüştürebileceğini vurgulamaktadır..
Özet (Çeviri)
This study investigates the critical impact of organizational loneliness on employee creativity, while exploring the moderating influence of ethical leadership in mitigating these effects. Due to the growing trend towards hybrid and remote working in the modern workplace, the social and emotional isolation that comes with it has proven to be a major impediment to innovation and competitive edge. The study was carried out based on the quantitative methodology, which examined data of 200 employees working in creative and international agencies. These results validate a high negative correlation existing between loneliness at work and creative output, defining that isolation has a dire, detrimental effect on the inherent motivation and mental nimbleness required to create new ideas. Most importantly, the research has found ethical leadership that involves honesty, fairness, and concern about the welfare of the employees to be a formidable cushion. Statistically, it has been established that loneliness has a negative impact on creativity in an environment that has a high ethical leadership, which is strongly tempered in terms of its negative effects on creativity. Moreover, ethical leadership was also identified to mitigate the general feeling of workplace isolation directly by establishing a trust culture and psychological safety. These findings serve as an effective road map to the organizations, which means that the organizations can turn alienating settings into an innovative co-working center by investing in building ethical leadership.