Politics in and around the Crimea: 1990-2001
Kırım politikası: 1990-2001
- Tez No: 102015
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN KIRIMLI, PROF.DR. NORMAN STONE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ABSTRACT After the disintegration of the Soviet Union in 1991, the Crimea had to define the terms of its status within a new context - the maintenance of Ukrainian sovereignty. The issue regarding the Crimea's territorial status had two aspects: the status of the peninsula per se, that is, whether it should form a part of Ukraine or Russia, and the status of the territory within the state, part of which it constituted. The overall situation was complicated by the claims of the separatist-minded Russian majority, who now was opposed by the native inhabitants of the peninsula - the Crimean Tatars, who were in process of mass return from Central Asia, where they were deported en masse in 1944. Inter-ethnic clashes could have detrimental effects on Ukrainian independence and, therefore, their avoidance was essential for Ukrainian authorities. In this context, the constitutional process, which this thesis aims at presenting, acquired great importance, as it was the only tool through which the accommodation of interests of different national groups inhabiting the peninsula and protection of their basic rights was possible. Examination of this process, however, reveals the inability of the Crimean authorities to achieve these goals and their failure to grant the Crimea a legal“passport”that would reflect the historic, ethnic, and cultural peculiarities of the region. The Ukrainian-Russian confrontation over the Crimea and the dispute between these two states over the possession of the Black Sea Fleet was exacerbating the situation further and had great impact on the political situation in the peninsula and on national, regional, and international security. IV
Özet (Çeviri)
ÖZET Sovyetler Birliği'nin 1991 yılında dağılmasından sonra, Kıran kendi statüsünün koşullarını Ukrayna'nın bağımsızlığı gibi yepyeni bir içerikte belirlemek zorunda kalmıştı. Kırım'ın toprak statüsü ile ilgili sorun iki yönü ile ortaya çıkmaktadır. Birincisi, Kırım yarımadasının statüsü, yani onun Ukrayna ya da Rusya'mn bir parçası olması gerektiği konusu, ikincisi, bağlı olduğu ülke içerisindeki toprak statüsü. Kırım'daki genel durumu zorlaştıran sebebi 1944'te toplu halde sürüldüğü Orta Asya'dan geri dönüş çabasında olan yarımadanın yerel halkı, Kırım Tatar' lan tarafından karşı çıkılan ayrılıkçı düşünceli Rus çoğunluğun talepleri oluşturmaktadır. Etnik sorunların Ukrayna'nın bağımsızlığı üzerinde yıkıcı etkisi olabileceğinden, Ukrayna devleti için sorunlardan kurtulması hayati önem taşıyordu. Bu koşullar altında bu tez yarımadasında yaşayan değişik milli grupların isteklerinin yerine getirilmesini ve onların temel haklarının korunmasını mümkün kılan anayasal gelişmelerin büyük önem kazandığını göstermeyi amaçlar. Fakat konunun incelenmesi, Kırım'daki idarenin bu amaçlara ulaşmasındaki başarısızlığını ve Kırım'a onun tarihi, etnik ve kültürel özelliklerini yansıtacak bir yasal 'pasaport'un sağlanamamasını ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, Ukrayna ile Rusya arasındaki Kırım ve Kara Deniz filosu üzerindeki hakimiyeti ile ilgili sorunlar iki ülke arasındaki durumu kötüleştirmenin dışında, Kırım yarımadasındaki siyasi durumu, ulusal, bölgesel ve uluslararası güvenliği de etkilemektedir.