Empowerment of the executive: Impact of decrees having force of law on Turkish politics
Yürütmenin güçlendirilmesi: kanun hükmünde kararnamelerin Türk siyasetine etkisi
- Tez No: 102014
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER FARUK GENÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ABSTRACT EMPOWERMENT OF THE EXECUTIVE: IMPACT OF DECREES HAVING FORCE OF LAW ON TURKISH POLITICS by ELIF ARDIC Supervisor: Ass. Prof.Dr Ömer Faruk Genkaya This study aims at analyzing the trends of empowerment of executive and rationalization of parliament and their instruments. Executive -legislative relations in different government systems and the concepts like rationalization of parliament, delegative democracy, decline of parliament are elaborated with a particular reference to executive decree authority. Also the work argues the relation between economic crisis and quest for a powerful executive. And the crux of this study is that it attempts at revealing the role of the decrees having force of law in political systems with a special reference to Turkish case. in
Özet (Çeviri)
ÖZET yürütmenin güçlendîrîlmesİ: kanun hükmünde kararnamelerin türk siyasetine etkisi elif ardıç Tez Danışmanı : Ömer Faruk Gençkaya Bu çalışmada Türkiye'de ve dünyada yürütmenin güçlendirilmesi ve parlamentonun rasyonelleştirilmesi akımı ve bu akımın araçları üzerinde durulmaktadır. Temsili demokrasilerde değişen yasama yürütme ilişkileri farklı hükümet sistemleri üzerinden incelenmiştir. Bununla beraber parlamentoların rasyonelleştirilmesi, delegasyoncu demokrasi ve parlamentonun önemini yitirmesi ve gerilemesi gibi kavramlar kanun hükmünde kararname uygulaması bağlamında ele alınmaktadır. Ayrıca bu çalışmada ekonomik krizler ve güçlü yürütme arayışı arasındaki ilişki tartışılmaktadır. Çalışma temel olarak kanun hükmünde kararname yetkisinin farklı siyasal sistemlerde ve özellikle 1980 sonrasi Türk siyasetinde yerini ve etkisini tartışmaktadır. iv tC fteSEKÖ?RETİM KURULU BQK0UANZISYON m.nat#